Erling Wälivaara (KD)

Erling Wälivaara (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Titel ingenjör
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-04-22 – 2006-10-02
    • Ledig 2003-02-03 – 2003-04-21
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2003-02-02
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Ordförande 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Suppleant 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

fisket i Kalixälven

Skriftlig fråga 1999/2000:1304 av Wälivaara, Erling (kd)

den 10 augusti Fråga 1999/2000:1304 av Erling Wälivaara kd till jordbruksminister Margareta Winberg om fisket i Kalixälven Tillgången på laxöring i Kalixälven i Norrbotten är i mycket begränsad. Gjorda mätningar under sommaren pekar på kraftig nedgång jämfört med tidigare år. En trolig orsak till försämringen är ökat

Inlämnad: 2000-08-10 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

studerandes försörjning

Skriftlig fråga 1999/2000:1303 av Wälivaara, Erling (kd)

den 10 augusti Fråga 1999/2000:1303 av Erling Wälivaara kd till utbildningsminister Thomas Östros om studerandes försörjning Enligt en ny rapport från Kommunförbundet tvingades landets kommuner under förra året att betala ut mellan 750 och 900 miljoner kronor i form av socialbidrag till studerande. Många studenter

Inlämnad: 2000-08-10 Besvarare: utbildningsminister Thomas Östros (S)

polissituationen i Norrbotten

Skriftlig fråga 1999/2000:1302 av Wälivaara, Erling (kd)

den 10 augusti Fråga 1999/2000:1302 av Erling Wälivaara kd till justitieminister Laila Freivalds om polissituationen i Norrbotten Under sommaren har det framkommit att tillgången på poliser i Norrbotten inte är helt tillfredsställande. Under kvällstid, då bemanningen reduceras, blir polisens insatstid ohållbart lång.

Inlämnad: 2000-08-10 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se