Erling Wälivaara (KD)

Erling Wälivaara (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Titel ingenjör
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-04-22 – 2006-10-02
    • Ledig 2003-02-03 – 2003-04-21
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2003-02-02
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Ordförande 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Suppleant 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

polisens resurser

Skriftlig fråga 2000/01:1418 av Wälivaara, Erling (kd)

den 15 juni Fråga 2000/01:1418 av Erling Wälivaara kd till justitieminister Thomas Bodström om polisens resurser I svaret på min fråga 1999/2000:1302 om vilka åtgärder justitieminister Laila Freivalds avsåg att vidta för att trygga säkerheten också i glesbygden markerade hon att satsningar på polisen i dessa delar

Inlämnad: 2001-06-15 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

ansvar för vården

Skriftlig fråga 2000/01:1410 av Wälivaara, Erling (kd)

den 15 juni Fråga 2000/01:1410 av Erling Wälivaara kd till socialminister Lars Engqvist om ansvar för vården Samverkansnämnden för den norra regionen har rekommenderat landstingen i regionen, som alla är socialdemokratiskt styrda, att inte ställa sig bakom Landstingsförbundets landsövergripande rekommendation om valmöjligheter

Inlämnad: 2001-06-15 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

med anledning av prop. 2000/01:140 Reformerade regler för bostadstillägg till pensionärer m.fl.

Motion 2000/01:Sf40 av Kenneth Lantz m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2000/01:Sf40 av Lantz, Kenneth kd med anledning av prop. 2000/01:140 Reformerade regler för bostadstillägg till pensionärer m.fl. Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att följa upp och utvärdera det reformerade bostadstillägget


Utskottsberedning: -2001/02:SfU1 2001/02:SfU3
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se