Erling Wälivaara (KD)

Erling Wälivaara (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Titel ingenjör
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-04-22 – 2006-10-02
    • Ledig 2003-02-03 – 2003-04-21
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2003-02-02
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Ordförande 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Suppleant 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

besöksförbud för utvisade personer

Skriftlig fråga 2002/03:1211 av Wälivaara, Erling (kd)

den 3 juli Fråga 2002/03:1211 av Erling Wälivaara kd till statsrådet Jan O Karlsson om besöksförbud för utvisade personer Många familjer som blivit utvisade från Sverige är enligt nuvarande regelverk förhindrade att semestra eller besöka vårt land de närmaste två åren efter utvisningen. Många av dessa personer har,

Inlämnad: 2003-07-03 Besvarare: Jan O Karlsson (S)

med anledning av prop. 2002/03:119 Reformerad räddningstjänstlagstiftning

Motion 2002/03:Fö6 av Erling Wälivaara m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2002/03:Fö6 av Erling Wälivaara m.fl. kd med anledning av prop. 2002/03:119 Reformerad räddningstjänstlagstiftning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att länsstyrelserna bör ges möjlighet att yttra sig över kommunernas handlingsprogram.


Utskottsberedning: 2003/04:FöU2
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

psykiatrivården

Skriftlig fråga 2002/03:1083 av Wälivaara, Erling (kd)

den 6 juni Fråga 2002/03:1083 av Erling Wälivaara kd till socialminister Lars Engqvist om psykiatrivården Psykiatrivården i Sverige uppvisar stora brister. Patienter får inte den hjälp som de behöver och har rätt till. Många psykiatrimottagningar och kliniker har brist på personal. Situationen är i stort sett lika

Inlämnad: 2003-06-06 Besvarare: Lars Engqvist (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se