Erling Wälivaara (KD)

Erling Wälivaara (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Titel ingenjör
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-04-22 – 2006-10-02
    • Ledig 2003-02-03 – 2003-04-21
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2003-02-02
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Ordförande 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Suppleant 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

strategi för försvarsbeslutet

Skriftlig fråga 2003/04:1178 av Wälivaara, Erling (kd)

den 7 maj Fråga 2003/04:1178 av Erling Wälivaara kd till försvarsminister Leni Björklund om strategi för försvarsbeslutet Sverige står inför ett nytt försvarsbeslut ett smärtsamt beslut för många orter och försvarsanställda runtom i landet, då det med stor sannolikhet innebär att många förlorar sina jobb. Försvarsmaktens

Inlämnad: 2004-05-07 Besvarare: Leni Björklund (S)

samernas vinterbeten

Skriftlig fråga 2003/04:1146 av Wälivaara, Erling (kd)

den 3 maj Fråga 2003/04:1146 av Erling Wälivaara kd till justitieminister Thomas Bodström om samernas vinterbeten Samerna i Härjedalen förlorade i dag kampen om rätt till vinterbete för sina renar i skogslandet. Högsta domstolen har gett besked om att man inte tar upp fallet till prövning. Med tanke på målets stora

Inlämnad: 2004-05-03 Besvarare: Thomas Bodström (S)

med anledning av skr. 2003/04:114 Strategisk exportkontroll 2003 - krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden

Motion 2003/04:U23 av Holger Gustafsson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2003/04:U23 av Holger Gustafsson m.fl. kd med anledning av skr. 2003/04:114 Strategisk exportkontroll 2003 krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om tilläggsdirektiv för att


Utskottsberedning: 2003/04:UU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se