Eskil Erlandsson (C)

Eskil Erlandsson (C)

Avgången riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Kronobergs län
Titel Lantmästare.
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-03-12

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2019-03-12
    • Ledig 2006-10-06 – 2014-10-03
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-05
    • Försvarsutskottet

    • Ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2019-03-12
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Ordförande 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Vice ordförande 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Vice ordförande 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Vice ordförande 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Ordförande 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Vice ordförande 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Ordförande 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • EU-nämnden

    • Förste vice ordförande 2019-03-01 – 2019-03-12
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-03
    • Vice ordförande 2014-10-08 – 2019-03-01
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-10-08
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-10
    • Jordbruksdepartementet

    • Landsbygdsminister 2010-10-06 – 2010-12-31
    • Jordbruksminister 2006-10-06 – 2010-10-05
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-06-30
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1996-03-15 – 1998-10-05
    • Landsbygdsdepartementet

    • Landsbygdsminister 2011-01-01 – 2014-10-03

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 94-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 98-02. Ordförande försvarsutskottet 02-06 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 02, 04 och 06. Vice ordförande sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 03, 04 och 05. Suppleant skatteutskottet 94-02, bostadsutskottet 94-98, näringsutskottet 98-02 och miljö- och jordbruksutskottet 02-06 och 14-. Suppleant OSSE-delegationen 96-98 och EU-nämnden 02-06. Ledamot riksdagens förvaltningsstyrelse 98-00, riksdagsgruppens förtroenderåd 02-06 och vice ordförande EU-nämnden 14- . Statsråd och chef (jordbruksminister), Jordbruksdepartementet 061006-101231. Statsråd och chef (landsbygdsminister), Landsbygdsdepartementet 110101-141003.
  • Föräldrar

    Kamreraren Arne Erlandsson och lantbrukaren Inga Erlandsson, f. Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Sunnerboskolan, slutår 76. Jordbruksutbildning, Stora Segerstad 78-79. Lantmästarexamen 81. Högskolestudier, Växjö 89 och 92.
  • Anställningar

    Lant- och skogsarbetare t.o.m. 77. Ombudsman 79 och 82. Kommunalråd, Ljungby 83-94.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Länsstyrelsen i Kronobergs län 95-06, Statens naturvårdsverk 95-98, Statens jordbruksverk 96-98 och Statens energimyndighet 99-06. Ledamot, Gentekniknämnden 00-04. Ledamot, Skatteflyktskommittén 95-97, Förmånsrättskommittén 97-99, kommittén om översyn av polisväsendets ledningsorganisation 97-98, utredningen om den framtida regionalpolitiken 99-00 och Folkrättsdelegationen 02-06. Ledamot, referensgruppen, plan- och byggutredningen 95-96.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Ljungby 77-98. Ledamot, kommunstyrelsen 79-94, ordförande 83-94. Ledamot, arbetsutskottet 80-94, ordförande 83-94. Ledamot, skolstyrelsen 77-79, valberedningen 79-82, plannämnden 86-96, ordförande 86-94, vice ordförande 95-96 och polisstyrelsen 88-95, ordförande 89-95. Styrelseledamot, Ljungby Fjärrvärmeverk AB 79-86, ordförande 83-86, Ljungby Bostäder AB 80-95, ordförande 80-82, Ljungby Industrilokaler AB, ordförande 83-95, Ljungby Energi AB, ordförande 87-95, vice ordförande 94-95 och Ljungby Elnät AB, vice ordförande 95-99. Ombud, Svenska Kommunförbundets länsavdelning, Kronobergs län 80-94. Borgerlig vigselförrättare 85-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, CUF i Kronobergs län 74-82, ordförande 80-81. Styrelseledamot, Centerpartiet i Torpa 79-, ordförande 85-. Styrelseledamot, Centerpartiet i Kronobergs län, vice ordförande 92-07. Ledamot, Centerpartiets partistyrelse 99-15 och verkställande utskott 00-15. Styrelseledamot, Hallands Föreningsbank 85-92, Föreningsbankerna, Västra regionen 92-95 och Föreningsbanken/Föreningssparbanken Ljungby, ordförande 95-98, vice ordförande 98-02. Ordförande, Svenska Hästavelsförbundet 01-07. Styrelseledamot, Nationella stiftelsen för hästhållningens främjande 01-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1999/2000:140 Konkurrenspolitik för förnyelse och mångfald

Motion 1999/2000:N50 av Eskil Erlandsson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1999/2000:N50 av Erlandsson, Eskil c med anledning av prop. 1999/2000:140 Konkurrenspolitik för förnyelse och mångfald Gruppundantag för kedjor inom detaljhandeln Det svenska näringslivet blir allt mer internationaliserat, utländska företag söker sig till den svenska marknaden och vinner allt


Utskottsberedning: --2000/01:NU4
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av skr. 1999/2000:114 En miljöorienterad produktpolitik

Motion 1999/2000:MJ36 av Eskil Erlandsson (c)

Motion till riksdagen 1999/2000:MJ36 av Erlandsson, Eskil c med anledning av skr. 1999/2000:114 En miljöorienterad produktpolitik I skrivelsen 1999/2000:114 En miljöorienterad produktpolitik gör regeringen som den brukar när det gäller miljöfrågor. Skrivelser levereras men sällan kommer de konkreta förslagen i form


Utskottsberedning: ---------2000/01:MJU3
Riksdagsbeslut (18 yrkanden): , , 9 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:128 Offentlig upphandling i informationssamhället

Motion 1999/2000:Fi62 av Rolf Kenneryd m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1999/2000:Fi62 av Kenneryd, Rolf c med anledning av prop. 1999/2000:128 Offentlig upphandling i informationssamhället Inledning En väl fungerande offentlig upphandling är av stor betydelse för sam- hällsekonomin. Staten, lanstingen, kommunerna och deras bolag köper varje år varor och tjänster


Utskottsberedning: ----2000/01:FiU8
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se