Eva-Lena Jansson (S)

Eva-Lena Jansson (S)

Tillgänglig ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län
Titel Brevbärare.
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-09-10
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-07
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-11-01 – 2018-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 10-14 och arbetsmarknadsutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 06-10, näringsutskottet 06-14, EU-nämnden 10-15 och försvarsutskottet 14-. Suppleant Europarådets svenska delegation 14-.
  • Föräldrar

    Brukstjänstemannen Inez Jansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, distribution & kontorslinjen, Karlskoga 79-81. Fackliga utbildningar 85-99. Ledarskapsutbildning, Socialdemokraterna 05-06.
  • Anställningar

    Restaurangbiträde, 81-85. Postnord 85-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Insynsrådet, Örebro län, 14. Ledamot, integritetskommittén 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, Varberga-Kils kommundelsnämnd 95-98, service- och omsorgsnämnden 99-02 och programnämnd Tillväxt och utveckling 03-06. Kommunfullmäktig, Örebro 02-06. Vice ordförande, vuxenutbildnings- och arbetsmarknadsnämnden 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Örebro arbetarekommun 00-02 och Socialdemokratiska kvinnoförbundet i Örebro län 03-05. Ordförande, Seko Örebro 00-06. Ledamot, Sekos förbundsstyrelse 03-06. Ledamot, LO-distriktet 00- och LO-fackens styrelse 99-04. Facklig ledare, Örebro läns partidistrikt 10-12. Styrelseledamot, ÖSK Handboll 09-11. Ordförande, Sällskapet Right Livelihood Award 10-. Styrelseledamot, Sveriges socialdemokratiska kvinnoförbund 11-.
  • Bostadsort

    Örebro

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Arbetslöshetsmålet och fler enkla jobb

Interpellation 2015/16:407 av Katarina Brännström (M)

Interpellation 2015/16:407 Arbetslöshetsmålet och fler enkla jobb av Katarina Brännström M till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Nyligen slog Arbetsförmedlingen fast att regeringens mål om EU:s lägsta arbetslöshet inte är realistiskt att nå och pekar på att arbetslösheten kommer att ligga på dagens nivåer även

Inlämnad: 2016-02-12 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2015/16:407 av Katarina Brännström (M) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetslöshetsmålet och fler enkla jobb

Ökat antal unga i sysselsättningsfasen

Interpellation 2015/16:404 av Hanif Bali (M)

Interpellation 2015/16:404 Ökat antal unga i sysselsättningsfasen av Hanif Bali M till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Socialdemokraterna gick till val på att lösa ungdomsarbetslösheten. Det utlovades att varje ung person skulle vara i jobb eller utbildning efter 90 dagar. Nu ser vi en utveckling där de ungdomar

Inlämnad: 2016-02-12 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2015/16:404 av Hanif Bali (M) (pdf, 68 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ökat antal unga i sysselsättningsfasen

Försämringen av RUT-avdragen

Interpellation 2015/16:403 av Erik Andersson (M)

Interpellation 2015/16:403 Försämringen av RUT-avdragen av Erik Andersson M till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S RUT- och ROT-avdragen har bidragit till att nya jobb skapas samtidigt som vardagslivet underlättats för fler. Tillsammans bedöms RUT- och ROT-avdragen ha skapat 25 000 nya jobb. Men RUT-avdragen har

Inlämnad: 2016-02-12 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2015/16:403 av Erik Andersson (M) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Försämringen av RUT-avdragen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se