Eva-Lena Jansson (S)

Eva-Lena Jansson (S)

Tillgänglig ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län
Titel Brevbärare.
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-09-10
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-07
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-11-01 – 2018-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 10-14 och arbetsmarknadsutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 06-10, näringsutskottet 06-14, EU-nämnden 10-15 och försvarsutskottet 14-. Suppleant Europarådets svenska delegation 14-.
  • Föräldrar

    Brukstjänstemannen Inez Jansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, distribution & kontorslinjen, Karlskoga 79-81. Fackliga utbildningar 85-99. Ledarskapsutbildning, Socialdemokraterna 05-06.
  • Anställningar

    Restaurangbiträde, 81-85. Postnord 85-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Insynsrådet, Örebro län, 14. Ledamot, integritetskommittén 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, Varberga-Kils kommundelsnämnd 95-98, service- och omsorgsnämnden 99-02 och programnämnd Tillväxt och utveckling 03-06. Kommunfullmäktig, Örebro 02-06. Vice ordförande, vuxenutbildnings- och arbetsmarknadsnämnden 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Örebro arbetarekommun 00-02 och Socialdemokratiska kvinnoförbundet i Örebro län 03-05. Ordförande, Seko Örebro 00-06. Ledamot, Sekos förbundsstyrelse 03-06. Ledamot, LO-distriktet 00- och LO-fackens styrelse 99-04. Facklig ledare, Örebro läns partidistrikt 10-12. Styrelseledamot, ÖSK Handboll 09-11. Ordförande, Sällskapet Right Livelihood Award 10-. Styrelseledamot, Sveriges socialdemokratiska kvinnoförbund 11-.
  • Bostadsort

    Örebro

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2007/08:143 Samgående mellan Posten AB (publ) och Post Danmark A/S

Motion 2007/08:N19 av Tomas Eneroth m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2007/08:N19 av Tomas Eneroth m.fl. s med anledning av prop. 2007/08:143 Samgående mellan Posten AB publ och Post Danmark A/S s12076 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om bemyndigande att minska statens ägarandel i Posten AB till 34 Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2007/08:NU13
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2007/08:N19 av Tomas Eneroth m.fl. (s) (doc, 47 kB)

med anledning av skr. 2007/08:131 Regelförenklingsarbetet

Motion 2007/08:N17 av Tomas Eneroth m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2007/08:N17 av Tomas Eneroth m.fl. s med anledning av skr. 2007/08:131 Regelförenklingsarbetet s81013 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att en regelrevision ska genomföras. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin


Utskottsberedning: 2008/09:NU5
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2007/08:N17 av Tomas Eneroth m.fl. (s) (doc, 47 kB)

med anledning av redog. 2007/08:RRS25 Riksrevisionens styrelses redogörelse angående Vattenfalls preciserade uppdrag från år 2005

Motion 2007/08:N15 av Tomas Eneroth m.fl. (s, mp, v)

Motion till riksdagen 2007/08:N15 av Tomas Eneroth m.fl. s, mp, v med anledning av redog. 2007/08:RRS25 Riksrevisionens styrelses redogörelse angående Vattenfalls preciserade uppdrag från år 2005 s12075 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: 2008/09:NU3
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2007/08:N15 av Tomas Eneroth m.fl. (s, mp, v) (doc, 48 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se