Eva Lohman (M)

Eva Lohman (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västernorrlands län
Titel Lärare.
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2017-02-16 – 2018-01-19
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Extra suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Vice ordförande 2018-01-16 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-14, kulturutskottet 14- och arbetsmarknadsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Säljaren Joel Lohman och kontoristen Gerd Mikaelsson.
  • Anställningar

    Lärare i engelska, svenska och svenska som andra språk, Komvux, Sundsvall kommun.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Sundsvall 98-. Ersättare, kommunstyrelsen 98-06, ledamot 06-10. Ledamot och gruppledare, socialnämnden och dess arbetsutskott 98-10. Ersättare, Kommunförbundet 02-06, ledamot 06-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Brottsofferjouren 05-08, ordförande 06-08. Styrelseledamot, Länsförbundet Västernorrland 99-06. Ordförande, Moderaterna i Sundsvall 02-11.
  • Bostadsort

    Sundsvall

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Vård och omsorg på minoritetsspråk

Skriftlig fråga 2017/18:1317 av Eva Lohman (M)

Fråga 2017/18:1317 Vård och omsorg på minoritetsspråk av Eva Lohman M till Socialminister Annika Strandhäll S Det finns i nuläget ingen möjlighet att överklaga ett beslut om vård och omsorg på minoritetsspråk om kommunen inte följer minoritetslagen, trots att staten i samband med sitt åtagande när det gäller diskrimineringskonventionen

Inlämnad: 2018-05-18 Svarsdatum: 2018-05-30 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1317 av Eva Lohman (M) (pdf, 86 kB)

Regleringen av äldreomsorg på de svenska minoritetsspråken

Skriftlig fråga 2017/18:1316 av Eva Lohman (M)

Fråga 2017/18:1316 Regleringen av äldreomsorg på de svenska minoritetsspråken av Eva Lohman M till Statsrådet Lena Hallengren S Kommunernas skyldigheter inom äldreomsorgen regleras i socialtjänstlagen 2001:453Dock finns det inte någon bestämmelse som uttryckligen föreskriver en rätt för enskilda avseende äldreomsorg beslut

Inlämnad: 2018-05-18 Svarsdatum: 2018-05-30 Besvarare: Statsrådet Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1316 av Eva Lohman (M) (pdf, 88 kB)

Konkurrenssituationen för den svenska bärbranschen

Skriftlig fråga 2017/18:1282 av Eva Lohman (M)

Fråga 2017/18:1282 Konkurrenssituationen för den svenska bärbranschen av Eva Lohman M till Statsrådet Heléne Fritzon S En företagare beskriver att det som regeringen nu avser att genomföra medför stora negativa konsekvenser för dennes företag med ca 20 anställda, liksom för hela bärindustrin i Sverige, en bransch som

Inlämnad: 2018-05-08 Svarsdatum: 2018-05-23 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1282 av Eva Lohman (M) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se