Eva Nordmark (S)

Eva Nordmark (S)

Arbetsmarknads- och jämställdhetsminister

Parti Socialdemokraterna
Titel studerande
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2021-11-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1997-05-01 – 1998-10-05
    • Ledig 1996-09-18 – 1997-04-30
    • Ordinarie 1995-10-10 – 1996-09-17
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1997-05-07 – 1998-10-04
    • Suppleant 1995-01-19 – 1996-09-16
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1997-05-07 – 1998-10-04
    • Suppleant 1995-01-19 – 1996-09-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1995-11-08 – 1996-10-23
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Arbetsmarknadsminister 2019-09-10 – 2021-11-30

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 95-98 (ersättare 950110-951009). Suppleant lagutskottet 95-96 och 97-98 samt socialutskottet 95-96 och 97-98. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 95-96. Arbetsmarknadsminister, Arbetsmarknadsdepartementet 190910-.
  • Föräldrar

    Ulf Sellin och Birgitta Persson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, Hermelinsskolan, Luleå 88-90. Statskunskap, Luleå tekniska universitet 92-94.
  • Anställningar

    Verksamhetschef vid SKTF-centret i Luleå 99-04. Ansvarig för den regionala fackliga verksamheten i Norrbotten och Västerbotten. Personal- och ekonomiansvarig.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Framtidskommissionen 11-13. Ordförande i LTU, Luleå tekniska universitet 13-19. Styrelseledamot, Samhall 06-09.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Luleå, 92-99. Ledamot, kommunstyrelsen, Luleå 95-97, ersättare 99. Ersättare, kommunstyrelsens arbetsutskott 95-97. Ledamot, fritidsnämnden 92-94. Ledamot, byggnadsnämnden 95-98. Ledamot, Norrbottens kommuner 95-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, SSU Norrbotten 92-95. Förbundsstyrelseledamot, SSU 93-95. Ordförande, TCO-rådet Norrbotten 01-04. Styrelseledamot, Folksam Liv 05-06. Förbundsordförande, SKTF 04-11. Ordförande, TCO 11-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

med anledning av prop. 1997/98:84 Försvarsmaktens ekonomi och verksamhet år 1998 m.m.

Motion 1997/98:Fö14 av Lennart Klockare och Eva Persson Sellin (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Fö14 av Lennart Klockare och Eva Persson Sellin s med anledning av prop. 1997/98:84 Försvarsmaktens ekonomi och verksamhet år 1998 m.m. I propositionens avsnitt 5 om anpassning och beredskap skriver regeringen att antalet förband med krav på att kunna uppnå full krigsduglighet inom ett år


Utskottsberedning: -1997/98:FöU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:119 Bostadspolitik för hållbar utveckling

Motion 1997/98:Bo10 av Eva Persson Sellin och Lars U Granberg (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Bo10 av Eva Persson Sellin och Lars U Granberg s med anledning av prop. 1997/98:119 Bostadspolitik för hållbar utveckling 1 Ungdomars bostadssituation Vi välkomnar regeringens proposition 1997/98:119 Bostadspolitik för hållbar utveckling. Vi delar regeringens uppfattning om vilka mål och


Utskottsberedning: -1997/98:BoU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

föräldraledighet

Skriftlig fråga 1997/98:587 av Persson Sellin, Eva (s)

Fråga 1997/98:587 av Eva Persson Sellin s till statsrådet Maj-Inger Klingvall om föräldraledighet Pappornas andel av föräldraledigheten minskade från 11,0 av antalet dagar med föräldrapenning 1996 till 10,7 1997. Denna minskning skedde trots att Riksförsäkringsverket och försäkringskassorna förra året hade i uppdrag

Inlämnad: 1998-03-19 Besvarare: statsrådet Maj-Inger Klingvall (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se