Eva Selin Lindgren (-)

Eva Selin Lindgren (C)

Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1936
Avliden den 3 september 2011

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utvärdering av miljöpåverkan efter Natoövningarna i norra Sverige

Skriftlig fråga 2009/10:982 av Selin Lindgren, Eva (c)

den 11 augusti Fråga 2009/10:982 Utvärdering av miljöpåverkan efter Natoövningarna i norra Sverige av Eva Selin Lindgren c till försvarsminister Sten Tolgfors m De stora övningarna i norra Sverige har väckt uppmärksamhet på flera håll. Frågorna har bland annat handlat om huruvida övningen påverkat natur och miljö

Inlämnad: 2010-08-11 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Negativa effekter av uttagsbeskattningen på el

Skriftlig fråga 2009/10:787 av Selin Lindgren, Eva (c)

den 6 maj Fråga 2009/10:787 Negativa effekter av uttagsbeskattningen på el av Eva Selin Lindgren c till finansminister Anders Borg m Inom Centerpartiet har värdeord som decentralisering, självbestämmande, egenförsörjning och egenmakt länge varit vägledande för politiken. Till egenmakten hör förmågan att i största

Inlämnad: 2010-05-06 Besvarare: Anders Borg (M)

med anledning av prop. 2009/10:172 Kärnkraften – förutsättningar för generationsskifte

Motion 2009/10:N16 av Eva Selin Lindgren och Solveig Ternström (c)

Motion till riksdagen 2009/10:N16 av Eva Selin Lindgren och Solveig Ternström c med anledning av prop. 2009/10:172 Kärnkraften förutsättningar för generationsskifte 9002 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2009/10:172 Kärnkraften förutsättningar för generationsskifte. Motivering Ett stort problem


Utskottsberedning: 2009/10:NU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:N16 av Eva Selin Lindgren och Solveig Ternström (c) (doc, 53 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se