Fanny Rizell (KD)

Fanny Rizell (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Titel leg. sjuksköterska
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-12-18

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1993-02-18 – 1994-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 1998-10-21 – 2002-12-18
    • Suppleant 1997-05-14 – 1998-10-20
    • Suppleant 1991-11-19 – 1994-12-07
    • Valberedningen

    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

underhållsstöd

Skriftlig fråga 2001/02:1274 av Rizell, Fanny (kd)

den 31 maj Fråga 2001/02:1274 av Fanny Rizell kd till socialminister Lars Engqvist om underhållsstöd Enligt en artikel i Från riksdag och departement kan ett utslag i EG-domstolen föranleda nya regler för underhållsstöd i Sverige. I Sverige betalar försäkringskassan underhållsstöd bara till barn som bor i Sverige,

Inlämnad: 2002-05-31 Besvarare: statsrådet Ingela Thalén (S)

rattonykterhet

Skriftlig fråga 2001/02:1273 av Rizell, Fanny (kd)

den 31 maj Fråga 2001/02:1273 av Fanny Rizell kd till socialminister Lars Engqvist om rattonykterhet Varje år dödas ca 150 personer av alkoholpåverkade bilister. Detta motsvarar 25 av alla dödsolyckor i vägtrafiken. Dessutom skadas ca 1 000 personer årligen till följd av rattonykterhet och rattfylleri. Orsaken till

Inlämnad: 2002-05-31 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

förebyggande arbete mot sexuellt våld

Skriftlig fråga 2001/02:1272 av Rizell, Fanny (kd)

den 31 maj Fråga 2001/02:1272 av Fanny Rizell kd till socialminister Lars Engqvist om förebyggande arbete mot sexuellt våld De senaste åren har en rad gruppvåldtäkter skett i vårt land som fått stor uppmärksamhet i medierna. Mycket tyder på att det sexuella våldet har blivit grövre och råare. När sexualbrott begås

Inlämnad: 2002-05-31 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se