Fanny Rizell (KD)

Fanny Rizell (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Titel leg. sjuksköterska
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-12-18

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1993-02-18 – 1994-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 1998-10-21 – 2002-12-18
    • Suppleant 1997-05-14 – 1998-10-20
    • Suppleant 1991-11-19 – 1994-12-07
    • Valberedningen

    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1991/92:116 Ändringar i lagen (1977:306) om dryckesskatt, m.m.

Motion 1991/92:Sk25 av Karin Israelsson m.fl. (c, fp, s, kds)

Motion till riksdagen 1991/92:Sk25 av Karin Israelsson m.fl. c, s, fp, kds med anledning av prop. 1991/92:116 Ändringar i lagen 1977:306 om dryckesskatt, m.m. Regeringens proposition utgår från utredarens förslag om principerna för den framtida alkoholbeskattningen. De är i princip riktiga och konsekventa. Propositionen


Utskottsberedning: -1991/92:SkU25
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1991/92:75 Lärarutbildning m.m.

Motion 1991/92:Ub26 av Karin Israelsson m.fl. (c, m, fp, s, kds)

Motion till riksdagen 1991/92:Ub26 av Karin Israelsson m.fl. c, s, m, fp, kds med anledning av prop. 1991/92:75 Lärarutbildning m.m. ANT-utbildning av lärare När skolöverstyrelsen och tillhörande organisationsenheter avskaffades, försvann även den resurs på länsskolnämnderna som var ett stöd för skolans ANT- undervisning.


Utskottsberedning: -1991/92:UbU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1991/92:102 Totalförsvarets utveckling till och med budgetåret 1996/97 samt anslag för budgetåret 1992/93

Motion 1991/92:Fö8 av Fanny Rizell m.fl. (kds)

Motion till riksdagen 1991/92:Fö8 av Fanny Rizell m.fl. kds med anledning av prop. 1991/92:102 Totalförsvarets utveckling till och med budgetåret 1996/97 samt anslag för budgetåret 1992/93 Inom ramen för totalförsvarets roll har det civila försvaret följande huvuduppgifter:värna civilbefolkningen mot verkningarna av


Utskottsberedning: --1991/92:FiU29 1991/92:FöU12
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se