Fanny Rizell (KD)

Fanny Rizell (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Titel leg. sjuksköterska
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-12-18

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1993-02-18 – 1994-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 1998-10-21 – 2002-12-18
    • Suppleant 1997-05-14 – 1998-10-20
    • Suppleant 1991-11-19 – 1994-12-07
    • Valberedningen

    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1992/93:166 Vissa punktskattefrågor

Motion 1992/93:Sk29 av Göran Magnusson m.fl. (s, m, fp, v, kds)

Motion till riksdagen 1992/93:Sk29 av Göran Magnusson m.fl. s, m, fp, kds, v med anledning av prop. 1992/93:166 Vissa punktskattefrågor I propositionen anges prishöjningar på alkoholdrycker, som innebär: att skatten på mellanöl sänks med 50 öre, att skatten på starköl höjs med 50 öre, att skatten på spritdrycker höjs


Utskottsberedning: -1992/93:SkU25
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Undervisning om alkohol, narkotika och tobak

Motion 1992/93:Ub450 av Fanny Rizell (kds)

Motion till riksdagen 1992/93:Ub450 av Fanny Rizell kds Undervisning om alkohol, narkotika och tobak Undervisning om alkohol, narkotika och tobak finns inte omnämnd i nu föreliggande förslag till läroplan SOU 1992:94. Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning CAN har i sina undersökningar om elevers drogvanor


Utskottsberedning: --1992/93:UbU20
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Sveriges alkoholpolitik och EG

Motion 1992/93:U508 av Fanny Rizell (kds)

Motion till riksdagen 1992/93:U508 av Fanny Rizell kds Sveriges alkoholpolitik och EG Grundsatserna i den svenska alkoholpolitiken har länge varit prispolitiken och export- och importmonopolet. Flera undersökningar har visat att ett högre pris på alkoholvaror minskar konsumtionen. Sambandet är fastställt till att


Utskottsberedning: -1992/93:UU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se