Fanny Rizell (KD)

Fanny Rizell (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Titel leg. sjuksköterska
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-12-18

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1993-02-18 – 1994-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 1998-10-21 – 2002-12-18
    • Suppleant 1997-05-14 – 1998-10-20
    • Suppleant 1991-11-19 – 1994-12-07
    • Valberedningen

    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1993/94:156 Vissa förändringar i studiestödssystemet

Motion 1993/94:Sf51 av Fanny Rizell och Tuve Skånberg (kds)

Motion till riksdagen 1993/94:Sf51 av Fanny Rizell och Tuve Skånberg kds med anledning av prop. 1993/94:156 Vissa förändringar i studiestödssystemet I regeringens proposition, 1993/94:156 Vissa förändringar i studiestödssystemet, föreslår regeringen att ett första steg i utvecklingen av studiestödet görs. Regeringen


Utskottsberedning: ---1993/94:SfU25
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av skriv. 1993/94:170 Investeringsplaner för infrastrukturen

Motion 1993/94:T67 av Åke Carnerö m.fl. (kds, c)

Motion till riksdagen 1993/94:T67 av Åke Carnerö m.fl. kds, c med anledning av skr. 1993/94:170 Investeringsplaner för infrastrukturen Regeringen redovisar i denna skrivelse en sammanfattning av innehållet i trafikverkens infrastrukturplaner och länsstyrelsernas länstrafikanläggningsplaner. Trafikutskottet lade i


Utskottsberedning: -1993/94:TU30
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:136 Riktlinjer för ett nytt tillståndssystem för import, export, tillverkning och partihandel med alkoholdrycker

Motion 1993/94:So44 av Karin Israelsson m.fl. (c, s, fp, v, kds)

Motion till riksdagen 1993/94:So44 av Karin Israelsson m.fl. c, s, fp, kds, v med anledning av prop. 1993/94:136 Riktlinjer för ett nytt tillståndssystem för import, export, tillverkning och partihandel med alkoholdrycker Propositionen föreslår att alla alkoholmonopol utom detaljhandelsmonopolet skall upphöra och inordnas


Utskottsberedning: -------1993/94:SoU22
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se