Fanny Rizell (KD)

Fanny Rizell (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Titel leg. sjuksköterska
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-12-18

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1993-02-18 – 1994-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 1998-10-21 – 2002-12-18
    • Suppleant 1997-05-14 – 1998-10-20
    • Suppleant 1991-11-19 – 1994-12-07
    • Valberedningen

    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1994/95:226 Kyrkotillhörighet i Svenska kyrkan

Motion 1994/95:K24 av Inger Davidson och Fanny Rizell (kds)

Motion till riksdagen 1994/95:K24 av Inger Davidson och Fanny Rizell kds med anledning av prop. 1994/95:226 Kyrkotillhörighet i Svenska kyrkan Alla kyrkor och samfund ska ha full frihet att bestämma över sina egna angelägenheter. Utifrån ett religionsfrihetsperspektiv är detta en förutsättning för en väl fungerande


Utskottsberedning: --1995/96:KU2
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:195 Primärvård, privata vårdgivare m.m.

Motion 1994/95:So48 av Chatrine Pålsson m.fl. (kds)

Motion till riksdagen 1994/95:So48 av Chatrine Pålsson m.fl. kds med anledning av prop. 1994/95:195 Primärvård, privata vårdgivare m.m. Inledning Vi kristdemokrater anser att vård och omsorg är ett område som måste ha högsta prioritet också i ekonomiskt kärva tider. När vi kristdemokrater lyfter fram vård och omsorg


Utskottsberedning: --------1994/95:SoU24
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): , , 8 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:140 Aktiv konsumentpolitik

Motion 1994/95:L48 av Inger Davidson m.fl. (kds)

Motion till riksdagen 1994/95:L48 av Inger Davidson m.fl. kds med anledning av prop. 1994/95:140 Aktiv konsumentpolitik I proposition 1994/95:140 Aktiv konsumentpolitik har regeringen i huvudsak gjort en sammanfattning av den proposition 1994/95:16 Den framtida konsumentpolitikensom den tidigare fyrklöverregeringen


Utskottsberedning: ----1994/95:LU32
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se