Fanny Rizell (KD)

Fanny Rizell (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Titel leg. sjuksköterska
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-12-18

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1993-02-18 – 1994-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 1998-10-21 – 2002-12-18
    • Suppleant 1997-05-14 – 1998-10-20
    • Suppleant 1991-11-19 – 1994-12-07
    • Valberedningen

    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 1996/97:138 Redogörelse för den svenska krigsmaterielexporten år 1996

Motion 1996/97:U25 av Ingrid Näslund m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1996/97:U25 av Ingrid Näslund m.fl. kd med anledning av skr. 1996/97:138 Redogörelse för den svenska krigsmaterielexporten år 1996 Den svenska krigsmaterielexporten är begränsad av lagen om krigsmateriel samt av de riktlinjer som regeringen anger för export av krigsmateriel och alla former av


Utskottsberedning: -----1997/98:UU3
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:90 Bättre möjligheter att samverka vid medborgarkontor

Motion 1996/97:K30 av Inger Davidson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1996/97:K30 av Inger Davidson m.fl. kd med anledning av prop. 1996/97:90 Bättre möjligheter att samverka vid medborgarkontor Regeringens proposition 1996/97:90 Bättre möjligheter att samverka vid medborgarkontor ger om den genomförs organisatoriska möjligheter till integration mellan statliga


Utskottsberedning: -----1996/97:KU9
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

med anledning av skr. 1996/97:112 Utvecklingsplan för förskola, skola och vuxenutbildning -- kvalitet och likvärdighet

Motion 1996/97:Ub27 av Inger Davidson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1996/97:Ub27 av Inger Davidson m.fl. kd med anledning av skr. 1996/97:112 Utvecklingsplan för förskola, skola och vuxenutbildning kvalitet och likvärdighet Inledning I skrivelsen redogör regeringen för sin grundläggande syn på utbildningsväsendet och anger vilka områden som kommer att prioriteras


Utskottsberedning: ---------------1996/97:UbU13
Riksdagsbeslut (30 yrkanden): , , 15 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se