Fanny Rizell (KD)

Fanny Rizell (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Titel leg. sjuksköterska
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-12-18

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1993-02-18 – 1994-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 1998-10-21 – 2002-12-18
    • Suppleant 1997-05-14 – 1998-10-20
    • Suppleant 1991-11-19 – 1994-12-07
    • Valberedningen

    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 1999/2000:130 Sverige i Förenta nationerna

Motion 1999/2000:U23 av Jan Erik Ågren m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1999/2000:U23 av Ågren, Jan Erik kd med anledning av skr. 1999/2000:130 Sverige i Förenta nationerna 1 Människovärdet i centrum Förenta nationerna FN är en av de viktigaste internationella organisationer som världen har, både som idé och verksamhet. Trots en unik möjlighet att efter det kalla


Utskottsberedning: ----------------------------2000/01:UU4
Riksdagsbeslut (56 yrkanden): , , 28 saknar beslutsinformation

ökad rökning bland ungdomar

Skriftlig fråga 1999/2000:1106 av Rizell, Fanny (kd)

den 9 juni Fråga 1999/2000:1106 av Fanny Rizell kd till socialminister Lars Engqvist om ökad rökning bland ungdomar I Sverige har vi under senare tid fått flera oroande tecken som tyder på att rökningen har ökat. 25 000 rökare rekryteras varje år. Det betyder att 70 personer, till övervägande del ungdomar, börjar röka

Inlämnad: 2000-06-09 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

med anledning av prop. 1999/2000:81 Forskning för framtiden - en ny organisation för forskningsfinansiering

Motion 1999/2000:Ub28 av Yvonne Andersson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1999/2000:Ub28 av Andersson, Yvonne kd med anledning av prop. 1999/2000:81 Forskning för framtiden en ny organisation för forskningsfinansiering 1 Inledning Kristdemokraterna välkomnar att regeringen försöker bringa ordning och reda i en snårig forskningsorganisation. Idag är det svårt att få


Utskottsberedning: -1999/2000:UbU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se