Fanny Rizell (KD)

Fanny Rizell (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Titel leg. sjuksköterska
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-12-18

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1993-02-18 – 1994-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 1998-10-21 – 2002-12-18
    • Suppleant 1997-05-14 – 1998-10-20
    • Suppleant 1991-11-19 – 1994-12-07
    • Valberedningen

    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

psykisk ohälsa hos barn och ungdomar

Skriftlig fråga 2000/01:1498 av Rizell, Fanny (kd)

den 5 juli Fråga 2000/01:1498 av Fanny Rizell kd till socialminister Lars Engqvist om psykisk ohälsa hos barn och ungdomar Sedan 1960-talet har den psykiska ohälsan hos unga människor ökat i de flesta västländer. I de nordiska länderna har de psykosomatiska besvären hos barn nästan fördubblats mellan åren 1984 och

Inlämnad: 2001-07-05 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

rökning bland ungdomar

Skriftlig fråga 2000/01:1414 av Rizell, Fanny (kd)

den 15 juni Fråga 2000/01:1414 av Fanny Rizell kd till socialminister Lars Engqvist om rökning bland ungdomar I Sverige börjar i genomsnitt 70 ungdomar att röka varje dag. Det är vuxnas ansvar att fungera som förebilder för att ungdomar i stället ska välja att inte börja röka. Det är också vuxnas ansvar att de restriktioner

Inlämnad: 2001-06-15 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

gravida och alkohol

Skriftlig fråga 2000/01:1413 av Rizell, Fanny (kd)

den 15 juni Fråga 2000/01:1413 av Fanny Rizell kd till socialminister Lars Engqvist om gravida och alkohol En undersökning av gravidas alkoholvanor utförd av forskare vid Huddinge universitetssjukhus visar att var tredje gravid kvinna dricker alkohol. Sambandet mellan alkohol och fosterskador är numera väl belagt.

Inlämnad: 2001-06-15 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se