Magdalena Andersson (S)

Magdalena Andersson (S)

Statsminister

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 114
Född år 1967

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Socialdemokraterna

    • Partiledare
    • Statsrådsberedningen

    • Statsminister

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2014-10-02
    • Socialdemokraterna

    • Partiledare 2021-11-04 –
    • Statsrådsberedningen

    • Statsminister 2021-11-30 – 2022-09-26
    • Finansdepartementet

    • Finansminister 2014-10-03 – 2021-11-29

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Statsråd (finansminister), Finansdepartementet 141003-.
  • Föräldrar

    Göran Andersson och Birgitta Granell-Andersson.
  • Utbildning

    Civilekonom, Handelshögskolan Stockholm, examen 92. Forskarutbildning, inriktning nationalekonomi (ej avslutad), Handelshögskolan Stockholm 92-95. Institute for Advanced Studies, Wien 94. Harvard University 95.
  • Anställningar

    Lärare, Handelshögskolan 94. Politiskt sakkunnig, Statsrådsberedningen 96-98 och planeringschef 98-04. Statssekreterare, Finansdepartementet 04-06. Inrikespolitisk rådgivare till partiordföranden, socialdemokratiska riksdagsgruppen 07-09. Överdirektör, Skatteverket 09-12. Ekonomisk-politisk talesperson, Socialdemokraterna 12-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, ATG 04-06. Ledamot, Bolagsverkets insynsråd 09-12.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Policy Network 05-09.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Styrelseuppdrag med F-skattsedel

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1815 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S)

PAGE 2 Fi2017/03158/S1 Fi2017/03200/S1 Finansdepartementet Finansministern Till riksdagen Svar på fråga 2016/17:1793 av Jörgen Warborn M Styrelsearvoden och dess beskattning och 2016/17:1815 av Maria Malmer Stenergard M Styrelseuppdrag med F-skattsedel Jörgen Warborn har frågat mig om jag och regeringen avser att

Svarsdatum: 2019-01-25 Frågeställare: Maria Malmer Stenergard (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1815 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S) (docx, 43 kB)

Styrelsearvoden och dess beskattning

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1793 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S)

PAGE 2 Fi2017/03158/S1 Fi2017/03200/S1 Finansdepartementet Finansministern Till riksdagen Svar på fråga 2016/17:1793 av Jörgen Warborn M Styrelsearvoden och dess beskattning och 2016/17:1815 av Maria Malmer Stenergard M Styrelseuppdrag med F-skattsedel Jörgen Warborn har frågat mig om jag och regeringen avser att

Svarsdatum: 2019-01-25 Frågeställare: Jörgen Warborn (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1793 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S) (docx, 43 kB)

Kemikalieskatten

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1592 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S)

PAGE 2 Dnr Fi2017/02638/S2 Fi2017/02656/S2 Fi2017/02668/S2 Finansdepartementet Finansministern Till riksdagen Svar på fråga 2016/17:1579 av Cecilie Tenfjord-Toftby M Återanvändning av elektronik, fråga 2016/17:1584 av Gunilla Nordgren M Nya kemikalieskatten och fråga 2016/17:1592 av Sofia Arkelsten M Kemikalieskatten

Svarsdatum: 2019-01-25 Frågeställare: Sofia Arkelsten (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1592 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S) (docx, 41 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.