Fredrik Christensson (C)

Fredrik Christensson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 194
Titel Försäkringssäljare.
Född år 1991
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864221
E-post fredrik.christensson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-09-18 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-, arbetsmarknadsutskottet 14- och utbildningsutskottet 15-.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Paul Christensson och företagaren Maria Christensson, f. Sönnergren.
  • Utbildning

    Pro Civitas gymnasieskola, Växjö, slutår 09.
  • Anställningar

    Försäkringssäljare Lantbruk, Länsförsäkringar Göteborg & Bohuslän 09-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Referensgrupp för Delegationen för arbete till unga (Dua) 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Lysekil 10-14. Ersättare, kommunstyrelsen, Lysekil 12-14. Ordförande, Miljömålsberedningen 12-13.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Centerpartiet Lysekil 10-15 och styrelseledamot, Centerpartiet Bohuslän 11-15. Ordförande, Centerpartiet Fyrbodal 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Studentbostäder

Skriftlig fråga 2019/20:165 av Fredrik Christensson (C)

Fråga 2019/20:165 Studentbostäder av Fredrik Christensson C till Statsrådet Matilda Ernkrans S Tillgången till studentbostäder är en viktig fråga för att möjliggöra högre utbildning. Att bygga fler studentbostäder är viktigt, men det behövs även säkerställas att de studentbostäder som finns i dag hyrs ut till studenter.

Inlämnad: 2019-10-11 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Skriftlig fråga 2019/20:165 av Fredrik Christensson (C) (pdf, 85 kB)

Karriärvägar för kliniska forskare

Skriftlig fråga 2019/20:145 av Fredrik Christensson (C)

Fråga 2019/20:145 Karriärvägar för kliniska forskare av Fredrik Christensson C till Statsrådet Matilda Ernkrans S Kliniska forskare spelar en mycket viktig roll för överföring av forskning och innovationer till vård och patienter. I dag finns det en relativt stor andel hälso- och sjukvårdspersonal som har genomgått forskarutbildning

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Skriftlig fråga 2019/20:145 av Fredrik Christensson (C) (pdf, 106 kB)

Utbildning

Motion 2019/20:3254 av Fredrik Christensson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3254 av Fredrik Christensson m.fl. C Utbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för ökat fokus på elevernas kunskapsutveckling och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: UbU 2019/20:JuU26 2019/20:UbU8

Motion 2019/20:3254 av Fredrik Christensson m.fl. (C) (docx, 94 kB) Motion 2019/20:3254 av Fredrik Christensson m.fl. (C) (pdf, 155 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se