Fredrik Christensson (C)

Fredrik Christensson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 194
Titel Försäkringssäljare.
Född år 1991
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864221
E-post fredrik.christensson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-09-18 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-, arbetsmarknadsutskottet 14- och utbildningsutskottet 15-.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Paul Christensson och företagaren Maria Christensson, f. Sönnergren.
  • Utbildning

    Pro Civitas gymnasieskola, Växjö, slutår 09.
  • Anställningar

    Försäkringssäljare Lantbruk, Länsförsäkringar Göteborg & Bohuslän 09-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Referensgrupp för Delegationen för arbete till unga (Dua) 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Lysekil 10-14. Ersättare, kommunstyrelsen, Lysekil 12-14. Ordförande, Miljömålsberedningen 12-13.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Centerpartiet Lysekil 10-15 och styrelseledamot, Centerpartiet Bohuslän 11-15. Ordförande, Centerpartiet Fyrbodal 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Underhåll av Bohusbanan

Interpellation 2015/16:754 av Fredrik Christensson (C)

Interpellation 2015/16:754 Underhåll av Bohusbanan av Fredrik Christensson C till Statsrådet Anna Johansson S Bohusbanan mellan Strömstad och Göteborg är en kustnära järnväg och därför extra utsatt för vädrets krafter. I veckan har Trafikverket återigen behövt stänga av Bohusbanan på grund av risken att träd ska blåsa

Inlämnad: 2016-08-10 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2015/16:754 av Fredrik Christensson (C) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Underhåll av Bohusbanan

Konsekvenserna av ökade kostnader för företagen

Interpellation 2015/16:752 av Helena Lindahl (C)

Interpellation 2015/16:752 Konsekvenserna av ökade kostnader för företagen av Helena Lindahl C till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Häromdagen kom det ödesdigra beskedet att statliga Vattenfall planerar att säga upp 40 personer i Jokkmokk anställda som främst jobbar inom den administrativa enheten. I

Inlämnad: 2016-08-05 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2015/16:752 av Helena Lindahl (C) (pdf, 85 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Konsekvenserna av ökade kostnader för företagen

Energirådgivning

Skriftlig fråga 2015/16:1370 av Fredrik Christensson (C)

Fråga 2015/16:1370 Energirådgivning av Fredrik Christensson C till Statsrådet Ibrahim Baylan S Regeringen har tagit fram en ny förordning för den kommunala energi- och klimatrådgivningen 2016:385Energimyndigheten har utifrån den nya förordningen skickat ut ett förslag om bidragens storlek på remiss. Små kommuner föreslås

Inlämnad: 2016-06-16 Besvarare: Statsrådet Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1370 av Fredrik Christensson (C) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se