Fredrik Lindahl (SD)

Fredrik Lindahl (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 321
Titel Väktare/Skyddsvakt.
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864024
E-post fredrik.lindahl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant 2019-04-01 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:KU21 17 juni 2019 Behandlingen av riksdagens skrivelser
Debatt om förslag 2018/19:KU20 17 juni 2019 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2018/19:KU28 15 maj 2019 Offentlig förvaltning
Debatt om förslag 2018/19:KU25 24 april 2019 Valfrågor

Förtidsröster

Skriftlig fråga 2019/20:121 av Fredrik Lindahl (SD)

Fråga 2019/20:121 Förtidsröster av Fredrik Lindahl SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I Valmyndighetens rapport Erfarenheter från Europaparlamentsvalet 2019 konstaterar man återigen en rad brister med nuvarande distributionssystem avseende transport av inkomna förtidsröster. Postnord, som enligt

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:121 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 99 kB)

Personröstning för synnedsatta

Skriftlig fråga 2019/20:120 av Fredrik Lindahl (SD)

Fråga 2019/20:120 Personröstning för synnedsatta av Fredrik Lindahl SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I Valmyndighetens rapport Erfarenheter från Europaparlamentsvalet 2019 lyftes frågan om möjligheten för synnedsatta väljare att kunna personrösta utan att valhemligheten röjs. I dagens valsystem

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:120 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 102 kB)

Utgiftsområde 1 Rikets styrelse

Motion 2019/20:2635 av Matheus Enholm m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:2635 av Matheus Enholm m.fl. SD Utgiftsområde 1 Rikets styrelse Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 1 Rikets styrelse enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Bakgrund Den svenska myndighetstraditionen är mycket gammal och har länge


Utskottsberedning: 2019/20:KU1

Motion 2019/20:2635 av Matheus Enholm m.fl. (SD) (docx, 78 kB) Motion 2019/20:2635 av Matheus Enholm m.fl. (SD) (pdf, 113 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se