Fredrik Olovsson (S)

Fredrik Olovsson (S)

Tjänstledig riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Södermanlands län, plats 215
Titel Informationsassistent.
Född år 1973

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2002-09-30 – 2003-09-11
    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2020-10-02 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2010-06-01 – 2020-10-01
    • Ledig 2010-02-01 – 2010-05-31
    • Ordinarie 2003-09-12 – 2010-01-31
    • Finansutskottet

    • Ordförande 2019-02-28 – 2020-10-14
    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2019-02-28
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Vice ordförande 2012-03-01 – 2014-09-29
    • Ledamot 2012-02-24 – 2012-02-29
    • Suppleant 2010-10-19 – 2012-02-23
    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-10-14
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-02-23
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Ledamot 2006-05-19 – 2006-10-02
    • Suppleant 2004-10-28 – 2006-05-18
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-10-14
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-10-14
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-12-22
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-10-14
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-10-14
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-10-14
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-10-14
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-10-14
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-10-14
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-10-14
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-10-14
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-10-14
    • Suppleant 2006-10-10 – 2012-02-23
    • Ledamot 2005-01-01 – 2006-10-10
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2012-02-24 – 2020-10-14
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2011-05-04 – 2012-02-23
    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02- (statsrådsersättare 020930-030911). Ledamot EU-nämnden 05-06, skatteutskottet 06-12, försvarsutskottet 06 och finansutskottet 12, vice ordförande 12-14 och 18-19 och ordförande 14-18 och 19-. Suppleant skatteutskottet 02-06, kulturutskottet 02-06, försvarsutskottet 04-06, näringsutskottet 06, EU-nämnden 06-12, finansutskottet 07-12 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 06. Ledamot krigsdelegationen 12-. Suppleant riksbanksfullmäktige 06-12.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Länsstyrelsen, Sörmland 07-. Ersättare, Polisstyrelsen, Sörmland 07-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Katrineholms kommun 02-. Kommunfullmäktig, ersättare, Katrineholms kommun 98-02. Ledamot, utbildningsnämnden 99-00. Ordförande, kultur- och konsumentnämnden 00-02. Ledamot, nämnden för kultur, utbildning och turism, Södermanlands län 01-02. Styrelseledamot, Stiftelsen VVS-museum 00-01. Vice ordförande, Katrineholms Fastighets AB 11-15 och ordförande 15-. Vice ordförande, Katrineholms Industrihus AB 11-15 och ordförande 15-.
  • Bostadsort

    Katrineholm

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Skavsta som beredskapsflygplats

Motion 2020/21:917 av Fredrik Olovsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:917 av Fredrik Olovsson m.fl. S Skavsta som beredskapsflygplats Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att Sverige har ett långsiktigt väl fungerande och effektivt system av beredskapsflygplatser och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2020/21:TU

Motion 2020/21:917 av Fredrik Olovsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:917 av Fredrik Olovsson m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Kontrollplatser för tunga fordon

Motion 2020/21:876 av Caroline Helmersson Olsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:876 av Caroline Helmersson Olsson m.fl. S Kontrollplatser för tunga fordon Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över förutsättningarna för fler kontrollplatser för tung trafik i Södermanlands län och tillkännager


Utskottsberedning: 2020/21:TU2

Motion 2020/21:876 av Caroline Helmersson Olsson m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:876 av Caroline Helmersson Olsson m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Förändra regelverket för rätten till tillfällig föräldrapenning

Motion 2020/21:875 av Caroline Helmersson Olsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:875 av Caroline Helmersson Olsson m.fl. S Förändra regelverket för rätten till tillfällig föräldrapenning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över regelverket för rätten till tillfällig föräldrapenning för föräldrar med vuxna hemmaboende


Utskottsberedning: SfU

Motion 2020/21:875 av Caroline Helmersson Olsson m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:875 av Caroline Helmersson Olsson m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se