Fredrik Schulte (M)

Fredrik Schulte (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 53
Titel Studerande.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post fredrik.schulte[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-07-02 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-10-16 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-02-11 – 2019-07-01
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-12-19 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-11-13 – 2015-02-10
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-10-16
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2009-10-16 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2015-01-27 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-11-13 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Extra suppleant 2019-02-13 – 2019-07-01
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2015-01-27 – 2017-12-19

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot skatteutskottet 06-15, utbildningsutskottet 09-10 och EU-nämnden 15-. Suppleant justitieutskottet 06-10, finansutskottet 10- och arbetsmarknadsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Delägaren Richard Schulte och civilekonomen Gun Schulte, f. Larsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Åva gymnasium i Täby, slutår 00. Teknisk fysik, Kungliga Tekniska högskolan i Stockholm. Statsvetenskap m.m., Stockholms universitet.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Täby 02-. Ledamot och gruppledare, kommunstyrelsen 05-. Ersättare, barn- och utbildningsnämnden 00-02. Ledamot, kultur- och fritidsnämnden 02-. Ersättare, styrelsen för Täby Holding AB.
  • Bostadsort

    Täby

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ökad valfrihet i välfärden

Motion 2019/20:2834 av Fredrik Schulte (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2834 av Fredrik Schulte M Ökad valfrihet i välfärden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa nationella regler för vårdval och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa en


Utskottsberedning: SoU UbU 2019/20:FiU26

Motion 2019/20:2834 av Fredrik Schulte (M) (docx, 77 kB) Motion 2019/20:2834 av Fredrik Schulte (M) (pdf, 99 kB)

Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution

Motion 2019/20:3314 av Niklas Wykman m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3314 av Niklas Wykman m.fl. M Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution enligt förslaget i tabellen i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om minskade


Utskottsberedning: 2019/20:SkU1

Motion 2019/20:3314 av Niklas Wykman m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3314 av Niklas Wykman m.fl. (M) (pdf, 88 kB)

Fler växande företag och mer entreprenörskap

Motion 2019/20:2675 av Niklas Wykman m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2675 av Niklas Wykman m.fl. M Fler växande företag och mer entreprenörskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att återkomma med reformer av regelverket för personaloptioner så att det får avsedd effekt och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: SkU

Motion 2019/20:2675 av Niklas Wykman m.fl. (M) (docx, 73 kB) Motion 2019/20:2675 av Niklas Wykman m.fl. (M) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se