Fredrik Schulte (M)

Fredrik Schulte (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 53
Titel Studerande.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post fredrik.schulte[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-07-02 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-10-16 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-02-11 – 2019-07-01
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-12-19 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-11-13 – 2015-02-10
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-10-16
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2009-10-16 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2015-01-27 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-11-13 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Extra suppleant 2019-02-13 – 2019-07-01
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2015-01-27 – 2017-12-19

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot skatteutskottet 06-15, utbildningsutskottet 09-10 och EU-nämnden 15-. Suppleant justitieutskottet 06-10, finansutskottet 10- och arbetsmarknadsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Delägaren Richard Schulte och civilekonomen Gun Schulte, f. Larsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Åva gymnasium i Täby, slutår 00. Teknisk fysik, Kungliga Tekniska högskolan i Stockholm. Statsvetenskap m.m., Stockholms universitet.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Täby 02-. Ledamot och gruppledare, kommunstyrelsen 05-. Ersättare, barn- och utbildningsnämnden 00-02. Ledamot, kultur- och fritidsnämnden 02-. Ersättare, styrelsen för Täby Holding AB.
  • Bostadsort

    Täby

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utnyttjandet av samordningsnummer

Interpellation 2019/20:210 av Fredrik Schulte (M)

Interpellation 2019/20:210 Utnyttjandet av samordningsnummer av Fredrik Schulte M till Finansminister Magdalena Andersson S Den senaste tiden har vi framför allt genom uppgifter i medier kunnat ta del av berättelser om hur människor utnyttjar Sveriges system med samordningsnummer. Kriminella utnyttjar i dag systemet i

Inlämnad: 2019-12-12 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:210 av Fredrik Schulte (M) (pdf, 77 kB)

med anledning av prop. 2019/20:47 Skatt på plastbärkassar

Motion 2019/20:3447 av Niklas Wykman m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3447 av Niklas Wykman m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:47 Skatt på plastbärkassar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2019/20:47 Skatt på plastbärkassar. Motivering Regeringen föreslår att det ska införas en punktskatt på plastbärkassar fr.o.m. den 1 maj 2020.


Utskottsberedning: 2019/20:SkU13

Motion 2019/20:3447 av Niklas Wykman m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3447 av Niklas Wykman m.fl. (M) (pdf, 82 kB)

Åtgärder för att bryta bidragsberoendet

Interpellation 2019/20:196 av Fredrik Schulte (M)

Interpellation 2019/20:196 Åtgärder för att bryta bidragsberoendet av Fredrik Schulte M till Finansminister Magdalena Andersson S I januariöverenskommelsen anges tydligt att arbetslinjen gäller och att en av Sveriges allra största utmaningar är bidragsberoendet. Att arbetslinjen gäller och att regeringens politik kommer

Inlämnad: 2019-12-06 Svarsdatum: 2020-01-14 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:196 av Fredrik Schulte (M) (pdf, 101 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se