Gudrun Brunegård (KD)

Gudrun Brunegård (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Kalmar län, plats 91
Titel Leg. sjuksköterska/Distriktssköterska.
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post gudrun.brunegard[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-04-01 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2021-03-03 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-04-01 – 2021-03-03
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2022-03-29 – 2022-09-26
    • Suppleant 2021-03-03 – 2022-03-29
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-11-11 – 2021-12-15
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19-. Ledamot utbildningsutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Adjunkten Carl-Åke Pettersson och postkassören Svea Pettersson, f. Andersson.
  • Utbildning

    Grundskola, Oskarshamn och Kalmar, slutår 73. Gymnasieskola, humanistisk linje, Kalmar 73-76. Högskoleexamen i engelska, fonetik och psykologi, Lunds universitet 78. Sjuksköterskeutbildning, Södra Sveriges Sjuksköterskehem, Lund 78-81. Medicinsk och kirurgisk sjukvård, Kopparbergs läns sjuksköterskeskola, Falun 82. Tropikmedicin/International Child Health 20 p, Uppsala universitet 90. Engelska 21-40 p, Hermods/Lunds universitet 93. Engelska 41-60 p, Högskolan i Växjö. Fil.kand.-examen 95. Distriktssköterskeutbildning med förskrivningsrätt för vissa läkemedel, Högskolan i Kalmar 97-98. Medicinsk etik, vetenskapsteori, omvårdnadskunskap, Högskolan i Kalmar. Fil. kand.-examen 00.
  • Anställningar

    Leg. sjuksköterska, Mora lasarett och Leksands sjukhem 81-83. Registered Nurse grade A, Nkinga Hospital, Tanzania 84-85. Leg. sjuksköterska, Mora lasarett 85-86. Skolsköterska, Vimmerby kommun 88-90. Leg. sjuksköterska, Vimmerby sjukhus, 88-90. Nursing Officer, Nkinga Nurses Training School, Tanzania 90-91. Matron in charge/Administrator in charge, Mchukwi Hospital, Tanzania, 91-93. Leg. sjuksköterska, Vimmerby sjukhem, Vimmerby kommun 93. Skolsköterska, Vimmerby kommun, 1993-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Vimmerby 98- och 1:e vice ordförande 18-. Ledamot, kommunstyrelsen och arbetsutskottet 03-09. Ledamot, socialnämnden 98-02. Vice ordförande, barn- och utbildningsnämnden, Vimmerby kommun 06-09. Ordförande, bildningsnämnden, Vimmerby kommun, 03-06. Landstingsfullmäktig, Kalmar län 02-, ersättare 00-02. Ledamot, landstingsstyrelsen/regionstyrelsen och arbetsutskottet, Kalmar län 09-19. Ledamot, Vimmerby folkhögskolas styrelse 00-09. Ledamot, folkhälso- och miljöutskottet, Landstinget i Kalmar län 00-06. Vice ordförande, primärvårds- och folktandvårdsutskottet, Landstinget i Kalmar län 09-19. Ersättare, polisstyrelsen, Kalmar län 00-02. Ledamot, styrgrupp för KY-utbildning i entreprenörskap inom hotell och restaurang 03-09. Ersättare, SKL:s utbildningsberedning 07-10. Ledamot, SKL:s primärvårds- och äldreomsorgsberedning 10-15. Ersättare, SKL:s primärvårds- och äldreomsorgsberedning 15-19.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Kristdemokraterna Vimmerby 99-00, vice ordförande 00-02 och ordförande 02-. Ledamot, distriktsstyrelsen, Kristdemokraterna Kalmar län 01-. Ersättare, Kristdemokraternas partistyrelse 17-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:231 Skärpt syn på våldtäkt och andra sexuella kränkningar

Motion 2021/22:4712 av Andreas Carlson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4712 av Andreas Carlson m.fl. KD med anledning av prop. 2021/22:231 Skärpt syn på våldtäkt och andra sexuella kränkningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om straffet för mindre grov våldtäkt och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen

Inlämnad: 2022-05-04 Förslag: 2
Utskottsberedning: 2021/22:JuU41
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2021/22:4712 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4712 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (pdf, 81 kB)

med anledning av skr. 2021/22:114 Strategisk exportkontroll 2021 – krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden

Motion 2021/22:4699 av Gudrun Brunegård m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4699 av Gudrun Brunegård m.fl. KD med anledning av skr. 2021/22:114 Strategisk exportkontroll 2021 krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen skyndsamt bör se över möjligheten


Utskottsberedning: 2021/22:UU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2021/22:4699 av Gudrun Brunegård m.fl. (KD) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4699 av Gudrun Brunegård m.fl. (KD) (pdf, 89 kB)

Effektiv sjöfart i Sverige som ett led i att minska godstransporter på väg

Skriftlig fråga 2021/22:1480 av Gudrun Brunegård (KD)

Fråga 2021/22:1480 Effektiv sjöfart i Sverige som ett led i att minska godstransporter på väg av Gudrun Brunegård KD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S I regeringens beslut N2018/04482/TS den 23 augusti 2018 beskrivs transportpolitikens övergripande mål att säkerställa en samhällsekonomiskt effektiv och långsiktigt

Inlämnad: 2022-04-20 Svarsdatum: 2022-04-27 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1480 av Gudrun Brunegård (KD) (pdf, 91 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.