Gullan Lindblad (M)

Gullan Lindblad (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel leg.sjuksköterska
Född år 1932

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1979-10-01 – 1998-10-05
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Vice ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ordförande 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Vice ordförande 1988-10-03 – 1991-09-29
    • Ledamot 1979-10-01 – 1988-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-10-25 – 1998-10-04
    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-05
    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-10-10
    • Valberedningen

    • Ledamot 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Suppleant 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

studiestöd till elever vid icke-statlig utbildningsanstalt

Skriftlig fråga 1997/98:1015 av Lindblad, Gullan (m)

Fråga 1997/98:1015 av Gullan Lindblad m till utbildningsministern om studiestöd till elever vid icke-statlig utbildningsanstalt den 17 augusti En familj i Karlstad har kontaktat undertecknad och berättat att deras 24-åriga dotter blivit antagen som elev vid Beckmans skola i Stockholm en konstskola för treårig utbildning.

Inlämnad: 1998-08-17 Besvarare: utbildningsminister Carl Tham (S)

skjutfältet vid Gravberget

Skriftlig fråga 1997/98:1008 av Lindblad, Gullan (m)

Fråga 1997/98:1008 av Gullan Lindblad m till miljöministern om skjutfältet vid Gravberget den 11 augusti I en interpellationsdebatt i riksdagen den 17 april 1997 initierad av undertecknad diskuterade vi de norska planerna på ett eventuellt skjutfält i Gravberget, beläget i Hedmarks fylke, nära gränsen till orter i

Inlämnad: 1998-08-11 Besvarare: miljöminister Anna Lindh (S)

Norge

Skriftlig fråga 1997/98:871 av Lindblad, Gullan (m)

Fråga 1997/98:871 av Gullan Lindblad m till arbetsmarknadsministern om Norge I ett TV-program den 7 juni framkom det som åtminstone vi i Värmland redan visste, nämligen att vårdpersonal utbildas här i Sverige men genast efter avslutad utbildning flyttar till Norge, där de får fast arbete och mycket bättre betalt. Samma

Inlämnad: 1998-06-11 Besvarare: arbetsmarknadsminister Margareta Winberg (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se