Gullan Lindblad (M)

Gullan Lindblad (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel leg.sjuksköterska
Född år 1932

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1979-10-01 – 1998-10-05
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Vice ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ordförande 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Vice ordförande 1988-10-03 – 1991-09-29
    • Ledamot 1979-10-01 – 1988-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-10-25 – 1998-10-04
    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-05
    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-10-10
    • Valberedningen

    • Ledamot 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Suppleant 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Viss översyn av sekretesslagen

Motion 1986/87:K414 Gullan Lindblad m. fl. (m, s, fp, c)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1986/87:K414 Gullan Lindblad m. fl. m, s, fp, c Viss översyn av sekretesslagen Sekretesslagen är i många hänseenden något av en snårskog. Vissa ärenden är av sådan beskaffenhet att de rimligen borde omfattas av en strängare sekretess,


Utskottsberedning: -1988/89:KU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1986/87:K414 Gullan Lindblad m. fl. (m, s, fp, c) (pdf, 73 kB)

Översyn av sekretesslagen för att underlätta polisens arbete i brottsutredningar

Motion 1986/87:K402 Gullan Lindblad och Göte Jonsson (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1986/87 K402 Gullan Lindblad och Göte Jonsson m Översyn av sekretesslagen för att underlätta polisens arbete i brottsutredningar Sekretesslagen är bl. a. till som ett skydd mot otillbörligt intrång i en enskild människas privatliv. Lagen


Utskottsberedning: -1988/89:KU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1986/87:K402 Gullan Lindblad och Göte Jonsson (m) (pdf, 53 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se