Gullan Lindblad (M)

Gullan Lindblad (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel leg.sjuksköterska
Född år 1932

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1979-10-01 – 1998-10-05
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Vice ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ordförande 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Vice ordförande 1988-10-03 – 1991-09-29
    • Ledamot 1979-10-01 – 1988-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-10-25 – 1998-10-04
    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-05
    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-10-10
    • Valberedningen

    • Ledamot 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Suppleant 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret

Motion 1989/90:Sf74 av Gullan Lindblad m.fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Sf74 av Gullan Lindblad m.fl. m med anledning av prop. slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret Mot. 1989/90 Sf74-75 1990/91, m.m. kompletteringsproposition Bil. 5 Arbetsmarknadsdepartementet E. Invandring m.m. Det


Utskottsberedning: ---1989/90:SfU25
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Sf74 av Gullan Lindblad m.fl. (m) (pdf, 94 kB)

med anledning av prop. 1989/90:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1990/91, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1989/90:Fi66 av Carl Bildt m.fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Fi66 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1989/90:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1990/91, m.m. kompletteringsproposition Innehåll 1. Sammanfattning 2 2. Den internationella utvecklingen


Utskottsberedning: -----------------------1989/90:FiU29 1989/90:FiU40
Riksdagsbeslut (46 yrkanden): , , 23 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Fi66 av Carl Bildt m.fl. (m) (pdf, 1149 kB)

med anledning av proposition 1989/90:146 om

Motion 1989/90:Jo85 av Carl Bildt m.fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Jo85 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av proposition 1989/90:146 om livsmedelspolitiken Innehåll Sida 1. Sammanfattning 1 2. Inledning 2 3. Allmänna utgångspunkter 3 4. Regeringens förslag 4 5. Det svenska jordbrukets


Utskottsberedning: ----------------------------1989/90:JoU25
Riksdagsbeslut (56 yrkanden): , , 28 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Jo85 av Carl Bildt m.fl. (m) (pdf, 935 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se