Gullan Lindblad (M)

Gullan Lindblad (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel leg.sjuksköterska
Född år 1932

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1979-10-01 – 1998-10-05
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Vice ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ordförande 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Vice ordförande 1988-10-03 – 1991-09-29
    • Ledamot 1979-10-01 – 1988-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-10-25 – 1998-10-04
    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-05
    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-10-10
    • Valberedningen

    • Ledamot 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Suppleant 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1992/93:226 En ny skogspolitik

Motion 1992/93:Jo80 av Göthe Knutson och Gullan Lindblad (m)

Motion till riksdagen 1992/93:Jo80 av Göthe Knutson och Gullan Lindblad m med anledning av prop. 1992/93:226 En ny skogspolitik I propositionen föreslår regeringen att avverkningsanmälan med redovisning skall inlämnas minst sex veckor före avverkning. Detta av hänsyn till natur- och kulturmiljövård. Anmälningstvånget


Utskottsberedning: -1992/93:JoU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1992/93:160 Husläkare m.m.

Motion 1992/93:So41 av Göran Åstrand och Gullan Lindblad (m)

Motion till riksdagen 1992/93:So41 av Göran Åstrand och Göran Lindblad m med anledning av prop. 1992/93:160 Husläkare m.m. Lagen om husläkare är en rättighetslagstiftning som syftar till att stärka patienternas ställning i sjukvården där valfriheten för den enskilda individen är den viktigaste ingrediensen. Lagens


Utskottsberedning: -1992/93:SoU22
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1992/93:160 Husläkare m.m.

Motion 1992/93:So40 av Gullan Lindblad m.fl. (m, c, s, kds)

Motion till riksdagen 1992/93:So40 av Gullan Lindblad m.fl. m, s, c, kds med anledning av prop. 1992/93:160 Husläkare m.m. Samspelet mellan läkare, distriktssköterska och övrig vårdpersonal Husläkarreformens syfte är bl.a. att främja kontinuiteten i patient/läkarkontakten, vilket är bra. Ett annat syfte är att ge


Utskottsberedning: -1992/93:SoU22
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se