Gullan Lindblad (M)

Gullan Lindblad (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel leg.sjuksköterska
Född år 1932

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1979-10-01 – 1998-10-05
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Vice ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ordförande 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Vice ordförande 1988-10-03 – 1991-09-29
    • Ledamot 1979-10-01 – 1988-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-10-25 – 1998-10-04
    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-05
    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-10-10
    • Valberedningen

    • Ledamot 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Suppleant 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m (kompletteringsproposition)

Motion 1993/94:Fi58 av Isa Halvarsson m.fl. (fp, m)

Motion till riksdagen 1993/94:Fi58 av Isa Halvarsson m.fl. fp, m med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m. kompletteringsproposition Den nya länsflygplats som måste byggas i Värmland beräknas kosta 355 miljoner kronor. Det fattas nu 45 miljoner kronor


Utskottsberedning: -1993/94:FiU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:240 Statlig garanti för anordnande av olympiska vinterspel i Sverige år 2002

Motion 1993/94:Kr16 av Sonja Rembo och Gullan Lindblad (m)

Motion till riksdagen 1993/94:Kr16 av Sonja Rembo och Gullan Lindblad m med anledning av prop. 1993/94:240 Statlig garanti för anordnande av olympiska vinterspel i Sverige år 2002 I propositionen föreslås att riksdagen bemyndigar regeringen att utifrån redovisade förutsättningar utställa en statlig ekonomisk garanti


Utskottsberedning: --1993/94:KrU35
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:243 Försäljning av AB Tipstjänst till svenskt föreningsliv m.m.

Motion 1993/94:Fi29 av Göthe Knutson och Gullan Lindblad (m)

Motion till riksdagen 1993/94:Fi29 av Göthe Knutson och Gullan Lindblad m med anledning av prop. 1993/94:243 Försäljning av AB Tipstjänst till svenskt föreningsliv m.m. I propositionen föreslås bl.a. slopande av skatten på bingospel men ges även ett negativt besked. Regeringen lägger inte nu fram något förslag i syfte


Utskottsberedning: -1993/94:FiU24
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se