Gullan Lindblad (M)

Gullan Lindblad (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel leg.sjuksköterska
Född år 1932

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1979-10-01 – 1998-10-05
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Vice ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ordförande 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Vice ordförande 1988-10-03 – 1991-09-29
    • Ledamot 1979-10-01 – 1988-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-10-25 – 1998-10-04
    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-05
    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-10-10
    • Valberedningen

    • Ledamot 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Suppleant 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1994/95:199 Konvention om social trygghet mellan Sverige och Chile

Motion 1994/95:Sf24 av Gullan Lindblad m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1994/95:Sf24 av Gullan Lindblad m.fl. m med anledning av prop. 1994/95:199 Konvention om social trygghet mellan Sverige och Chile I föreliggande proposition föreslår regeringen att riksdagen antar en konvention om social trygghet mellan Sverige och Chile. Konventionen signerades av de båda ländernas


Utskottsberedning: --1994/95:SfU19
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:203 Finansiering av medlemskapet i Europeiska unionen

Motion 1994/95:Sk57 av Carl Bildt m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1994/95:Sk57 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1994/95:203 Finansiering av medlemskapet i Europeiska unionen Avdragsrätt för pensionsförsäkringar I skrivelse 1994/95:198 redovisade regeringen att den inom kort avsåg att lämna en proposition om finansieringen av EU-avgiften. En del


Utskottsberedning: -1994/95:SkU28
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1995/96, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1994/95:Fi36 av Carl Bildt m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1994/95:Fi36 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1994/95:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1995/96, m.m. kompletteringsproposition Den kommunala ekonomin Innehåll 1 Sammanfattning2 2 Den kommunala sektorns utveckling och ekonomiska utrymme2 3 Debatten


Utskottsberedning: --------1994/95:FiU19
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): , , 8 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se