Planerat tekniskt arbete

Under torsdagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs testsändningar via webb-tv som visas på webbplatsen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation

Gullan Lindblad (M)

Gullan Lindblad (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel leg.sjuksköterska
Född år 1932

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1979-10-01 – 1998-10-05
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Vice ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ordförande 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Vice ordförande 1988-10-03 – 1991-09-29
    • Ledamot 1979-10-01 – 1988-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-10-25 – 1998-10-04
    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-05
    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-10-10
    • Valberedningen

    • Ledamot 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Suppleant 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1996/97:146 Vissa frågor om personlig assistans

Motion 1996/97:So56 av Gullan Lindblad (m)

Motion till riksdagen 1996/97:So56 av Gullan Lindblad m.fl. m med anledning av prop. 1996/97:146 Vissa frågor om personlig assistans I samband med tilläggspropositionen prop. 1996/97:150 förvarnade regeringen om att den under senvåren skulle återkomma till riksdagen med förslag om att kommunalisera de första tjugo


Utskottsberedning: -1997/98:SoU4

med anledning av skr. 1996/97:120 Handikappolitik

Motion 1996/97:So50 av Gullan Lindblad (m)

Motion till riksdagen 1996/97:So50 av Gullan Lindblad m.fl. m med anledning av skr. 1996/97:120 Handikappolitik Inledning I föreliggande skrivelse till riksdagen redogör den socialdemokratiska regeringen för sin syn på och sin strategi för det handikappolitiska området. Samtliga större samhällsområden berörs. Allt


Utskottsberedning: ---------1997/98:SoU6

med anledning av prop. 1996/97:63 Samverkan, socialförsäkringens ersättningsnivåer och administration, m.m.

Motion 1996/97:Sf35 av Gullan Lindblad m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1996/97:Sf35 av Gullan Lindblad m.fl. m med anledning av prop. 1996/97:63 Samverkan, socialförsäkringens ersättningsnivåer och administration m.m. Propositionen I propositionen föreslår regeringen att kompensationsnivåerna i sjukförsäkringen och föräldraförsäkringen höjs från nuvarande 75 till


Utskottsberedning: -----------------1996/97:SfU12
Riksdagsbeslut (34 yrkanden): , , 17 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se