Gunilla Carlsson (M)

Gunilla Carlsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Företagsekonom
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2013-09-18

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2013-09-18
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-05
    • Utrikesutskottet

    • Vice ordförande 2003-11-25 – 2006-10-01
    • Vice ordförande 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Ledamot 2003-11-24 – 2006-10-01
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-11-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Deputerad 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Deputerad 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Suppleant 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Deputerad 2004-02-05 – 2004-02-18
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2003-11-24 – 2006-10-10
    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-11-24
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2010-10-19
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Utrikesdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2013-09-17

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Långsiktig finansiering av kvinnojourer

Interpellation 2012/13:442 av Fridolin, Gustav (MP)

den 23 maj Interpellation 2012/13:442 Långsiktig finansiering av kvinnojourer av Gustav Fridolin MP till statsminister Fredrik Reinfeldt M I statsminister Fredrik Reinfeldts jultal 2011 utlovade han ökat stöd till kvinnojourer som en del i att förstärka skyddet för utsatta kvinnor. Men regeringens nya regler på

Inlämnad: 2013-05-23 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Långsiktig finansiering av kvinnojourer

Utfasning av biståndsländer

Interpellation 2012/13:397 av Ceballos, Bodil (MP)

den 25 april Interpellation 2012/13:397 Utfasning av biståndsländer av Bodil Ceballos MP till statsrådet Gunilla Carlsson M Sida har lämnat ett budgetunderlag till regeringen där myndigheten föreslår att återstoden av biståndet till Latinamerika ska fasas ut. Förslaget bygger på ett resonemang kring kostnadseffektivitet

Inlämnad: 2013-04-25 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Utfasning av biståndsländer

Avräkningar från biståndet

Interpellation 2012/13:396 av Ceballos, Bodil (MP)

den 25 april Interpellation 2012/13:396 Avräkningar från biståndet av Bodil Ceballos MP till statsrådet Gunilla Carlsson M I regeringens proposition 2012/13:99 Vårändringsbudget för 2013 aviserar regeringen att den minskar anslaget för biståndsverksamhet med 709 000 000 kronor. Förslaget läggs för att delvis

Inlämnad: 2013-04-25 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Avräkningar från biståndet

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se