Gunilla Tjernberg (KD)

Gunilla Tjernberg (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Förskollärare
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-16 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2003-12-18 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-10-17
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dispens från pumplagen

Motion 2009/10:T259 av Lars Gustafsson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2009/10:T259 av Lars Gustafsson m.fl. kd Dispens från pumplagen Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att höja gränsen för kravet på att tillhandhålla ett förnybart bränsle och att förlänga den


Utskottsberedning: 2009/10:TU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2009/10:T259 av Lars Gustafsson m.fl. (kd) (doc, 41 kB)

Äldreomsorgslag

Motion 2009/10:So323 av Lars-Axel Nordell och Gunilla Tjernberg (kd)

Motion till riksdagen 2009/10:So323 av Lars-Axel Nordell och Gunilla Tjernberg kd Äldreomsorgslag kd592 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av en äldreomsorgslag. Motivering Äldreomsorgen har genomgått stora förändringar sedan socialtjänstreformen


Utskottsberedning: 2009/10:SoU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:So323 av Lars-Axel Nordell och Gunilla Tjernberg (kd) (doc, 37 kB)

Inventering av den fysiska skolmiljön

Motion 2009/10:Ub435 av Gunilla Tjernberg och Eva Johnsson (kd)

Motion till riksdagen 2009/10:Ub435 av Gunilla Tjernberg och Eva Johnsson kd Inventering av den fysiska skolmiljön kd544 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att ge Boverket i uppdrag att göra en inventering av den fysiska skolmiljön i landets


Utskottsberedning: 2009/10:UbU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ub435 av Gunilla Tjernberg och Eva Johnsson (kd) (doc, 38 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se