Gunnar Goude (MP)

Gunnar Goude (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel professor
Född år 1932

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2004-07-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2004-04-22 – 2004-07-03
    • Ersättare 2003-10-27 – 2004-03-14
    • Ersättare 2003-01-20 – 2003-05-31
    • Ersättare 2002-11-11 – 2002-12-20
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-01-17
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2004-04-23 – 2004-07-03
    • Suppleant 2003-10-28 – 2004-03-14
    • Suppleant 2003-01-22 – 2003-05-31
    • Suppleant 2003-01-20 – 2003-06-06
    • Suppleant 2002-11-13 – 2002-12-20
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-10-28 – 2004-01-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2004-04-23 – 2004-07-03
    • Suppleant 2003-10-28 – 2004-03-14
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2004-04-23 – 2004-07-03
    • Suppleant 2004-01-30 – 2004-03-14

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:334 av Artin, Murad (v) 2 maj 2001 Israel och den palestinska befolkningen
Interpellationsdebatt 2000/01:360 av Ruwaida, Yvonne (mp) 2 maj 2001 federalismen i irakiska Kurdistan

med anledning av skr. 2003/04:129 En svensk strategi för hållbar utveckling

Motion 2003/04:MJ64 av Gunnar Goude m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2003/04:MJ64 av Gunnar Goude m.fl. mp med anledning av skr. 2003/04:129 En svensk strategi för hållbar utveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om behovet av en väsentligt förbättrad integration av hållbar utveckling i


Utskottsberedning: 2004/05:MJU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

med anledning av framst. Riksrevisionens styrelses framställning angående djurskyddstillsynen Riksrevisionens styrelses framställning angående djurskyddstillsynen

Motion 2003/04:MJ37 av Gunnar Goude (mp)

Motion till riksdagen 2003/04:MJ37 av Gunnar Goude mp med anledning av framst. Riksrevisionens styrelses framställning angående djurskyddstillsynen Riksrevisionens styrelses framställning angående djurskyddstillsynen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs


Utskottsberedning: 2003/04:MJU14
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

med anledning av skr. 2003/04:9 EU-prioriteringar för att nå miljömålen

Motion 2003/04:MJ11 av Gunnar Goude m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2003/04:MJ11 av Gunnar Goude m.fl. mp med anledning av skr. 2003/04:9 EU-prioriteringar för att nå miljömålen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om integration av miljöfrågor i relevanta politikområden. Riksdagen tillkännager för


Utskottsberedning: 2003/04:MJU8
Riksdagsbeslut (15 yrkanden): 15 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se