Gustaf Lantz (S)

Gustaf Lantz (S)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 87
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post gustaf.lantz[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Ardalan Shekarabi
    • Justitieutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Statsrådsersättare 2017-04-24 – 2017-12-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2017-04-24 – 2017-12-31
    • Kulturutskottet

    • Extra suppleant 2017-04-24 – 2017-12-31
    • Utbildningsutskottet

    • Extra suppleant 2017-04-24 – 2017-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 30 januari 2020 Frågestund
Debatt om förslag 2019/20:JuU4 13 november 2019 Straffet för mord
Frågestund 3 oktober 2019 Frågestund
Frågestund 12 september 2019 Frågestund

Näringslivspolitiska konsekvenser vid utebliven satsning på fyrspår mellan Uppsala och Stockholm

Skriftlig fråga 2016/17:1554 av Gustaf Lantz (S)

Fråga 2016/17:1554 Näringslivspolitiska konsekvenser vid utebliven satsning på fyrspår mellan Uppsala och Stockholm av Gustaf Lantz S till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S I en global ekonomi måste vi springa snabbare. Varje tryck på bromsen innebär att någon annan jagar i kapp och förbi oss. Regionen

Inlämnad: 2017-06-07 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1554 av Gustaf Lantz (S) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se