Gustaf Lantz (S)

Gustaf Lantz (S)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 87
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post gustaf.lantz[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Ardalan Shekarabi
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Statsrådsersättare 2017-04-24 – 2017-12-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2017-04-24 – 2017-12-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2017-04-24 – 2017-12-31
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2017-04-24 – 2017-12-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 17- (statsrådsersättare 170424-171231 och 180924-). Suppleant justitieutskottet 18-. Extra suppleant justitieutskottet 17, kulturutskottet 17 och utbildningsutskottet 17.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Åtgärder för att motverka den naturpåverkan som följer av skarvens utbredning

Motion 2019/20:1118 av Gustaf Lantz och Sanne Lennström (båda S)

Motion till riksdagen 2019/20:1118 av Gustaf Lantz och Sanne Lennström båda S Åtgärder för att motverka den naturpåverkan som följer av skarvens utbredning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över skarvens naturpåverkan i syfte att hitta verkningsfulla åtgärder


Utskottsberedning: 2019/20:MJU15

Motion 2019/20:1118 av Gustaf Lantz och Sanne Lennström (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:1118 av Gustaf Lantz och Sanne Lennström (båda S) (pdf, 76 kB)

Samma krav på riksdagsledamöter som på andra vid ersättning från skattemedel

Motion 2019/20:1088 av Gustaf Lantz (S)

Motion till riksdagen 2019/20:1088 av Gustaf Lantz S Samma krav på riksdagsledamöter som på andra vid ersättning från skattemedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjliga åtgärder i syfte att inskärpa allvaret vid missbruk av förtroendevaldas ersättningar


Utskottsberedning: 2019/20:KU9

Motion 2019/20:1088 av Gustaf Lantz (S) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:1088 av Gustaf Lantz (S) (pdf, 70 kB)

Lämplighetsprövning vid köp av fastigheter för att motverka organiserad brottslighet

Motion 2019/20:1119 av Gustaf Lantz och Joakim Sandell (båda S)

Motion till riksdagen 2019/20:1119 av Gustaf Lantz och Joakim Sandell båda S Lämplighetsprövning vid köp av fastigheter för att motverka organiserad brottslighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att införa en lämplighetsprövning vid förvärv


Utskottsberedning: 2019/20:CU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:1119 av Gustaf Lantz och Joakim Sandell (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:1119 av Gustaf Lantz och Joakim Sandell (båda S) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se