Gustaf Lantz (S)

Gustaf Lantz (S)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 87
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post gustaf.lantz[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Ardalan Shekarabi
    • Justitieutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Statsrådsersättare 2017-04-24 – 2017-12-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2017-04-24 – 2017-12-31
    • Kulturutskottet

    • Extra suppleant 2017-04-24 – 2017-12-31
    • Utbildningsutskottet

    • Extra suppleant 2017-04-24 – 2017-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 3 oktober 2019 Frågestund
Frågestund 12 september 2019 Frågestund
Debatt om förslag 2018/19:JuU23 15 maj 2019 Stärkt ordning och säkerhet i domstol
Debatt om förslag 2018/19:JuU11 11 april 2019 Straffrättsliga frågor

Nationell insatsstyrka mot livsmedelsfusk

Motion 2019/20:3317 av Joakim Sandell m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3317 av Joakim Sandell m.fl. S Nationell insatsstyrka mot livsmedelsfusk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om insatser mot livsmedelsfusk och tillkännager detta för regeringen. Motivering Livsmedelsfusket är omfattande i Europa och Sverige.


Utskottsberedning: 2019/20:MJU2

Motion 2019/20:3317 av Joakim Sandell m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3317 av Joakim Sandell m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Stickmyggor - ansvar för bekämpning i dag och på sikt

Motion 2019/20:3035 av Patrik Lundqvist m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3035 av Patrik Lundqvist m.fl. S Stickmyggor ansvar för bekämpning i dag och på sikt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över behovet av ett långsiktigt samarbete mellan olika aktörer för att ta fram en gemensam strategi för bekämpning


Utskottsberedning: 2019/20:MJU1

Motion 2019/20:3035 av Patrik Lundqvist m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3035 av Patrik Lundqvist m.fl. (S) (pdf, 84 kB)

Sistahandsansvaret efter förslutning av SFL

Motion 2019/20:2066 av Sanne Lennström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:2066 av Sanne Lennström m.fl. S Sistahandsansvaret efter förslutning av SFL Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att tydliggöra att staten har sistahandsansvaret för SFL och SFR efter förslutning, och detta tillkännager riksdagen


Utskottsberedning: FöU

Motion 2019/20:2066 av Sanne Lennström m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:2066 av Sanne Lennström m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se