Gustav Nilsson (M)

Gustav Nilsson (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Blekinge län
Titel Landstingsråd/Skogsinspektor
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-08-16 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2009-10-16 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2009-10-16 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Brott på anstalter

Motion 2009/10:Ju423 av Gustav Nilsson (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Ju423 av Gustav Nilsson m Brott på anstalter m1547 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om skärpt uppföljning och agerande vid brott på anstalter. Motivering Att dömda brottslingar fortsätter att begå brott även efter


Utskottsberedning: 2009/10:JuU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ju423 av Gustav Nilsson (m) (doc, 38 kB) Motion 2009/10:Ju423 av Gustav Nilsson (m) (pdf, 122 kB)

Sydostlänken

Motion 2009/10:T404 av Staffan Appelros och Gustav Nilsson (m)

Motion till riksdagen 2009/10:T404 av Staffan Appelros och Gustav Nilsson m Sydostlänken m1141 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om Sydostlänken. Motivering Djuphamnen i Karlshamn är en av Sveriges största hamnar och har dessutom ett strategiskt


Utskottsberedning: 2009/10:TU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:T404 av Staffan Appelros och Gustav Nilsson (m) (doc, 38 kB) Motion 2009/10:T404 av Staffan Appelros och Gustav Nilsson (m) (pdf, 138 kB)

Åtgärder mot förfalskade läkemedel

Motion 2009/10:So371 av Andreas Norlén och Gustav Nilsson (m)

Motion till riksdagen 2009/10:So371 av Andreas Norlén och Gustav Nilsson m Åtgärder mot förfalskade läkemedel m1604 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en kartläggning av förekomsten av förfalskade läkemedel samt om att ta fram förslag till åtgärder


Utskottsberedning: 2009/10:SoU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:So371 av Andreas Norlén och Gustav Nilsson (m) (doc, 42 kB) Motion 2009/10:So371 av Andreas Norlén och Gustav Nilsson (m) (pdf, 139 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.