Gustav Nilsson (M)

Gustav Nilsson (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Blekinge län
Titel Landstingsråd/Skogsinspektor
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-08-16 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2009-10-16 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2009-10-16 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Översyn av administrationen kring det statliga tandvårdsstödet

Motion 2010/11:So410 av Gustav Nilsson (M)

Motion till riksdagen 2010/11:So410 av Gustav Nilsson M Översyn av administrationen kring det statliga tandvårdsstödet m1831 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vikten av en översyn kring det statliga tandvårdsstödet. Motivering Under 2008 infördes


Utskottsberedning: 2010/11:SoU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:So410 av Gustav Nilsson (M) (doc, 46 kB) Motion 2010/11:So410 av Gustav Nilsson (M) (pdf, 113 kB)

Livstestamente

Motion 2010/11:So414 av Gustav Nilsson (M)

Motion till riksdagen 2010/11:So414 av Gustav Nilsson M Livstestamente m1923 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att göra det möjligt att få ett livstestamente infört i sin journal. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som


Utskottsberedning: 2010/11:SoU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2010/11:So414 av Gustav Nilsson (M) (doc, 47 kB) Motion 2010/11:So414 av Gustav Nilsson (M) (pdf, 134 kB)

EU:s regelverk och svenska hagar

Motion 2010/11:MJ339 av Gustav Nilsson (M)

Motion till riksdagen 2010/11:MJ339 av Gustav Nilsson M EU:s regelverk och svenska hagar M1928 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om EU:s regelverk och svenska hagar. Motivering EU:s regelverk för jordbruket kan innebära att svenska hagar riskerar


Utskottsberedning: 2010/11:MJU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:MJ339 av Gustav Nilsson (M) (doc, 46 kB) Motion 2010/11:MJ339 av Gustav Nilsson (M) (pdf, 115 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.