Gustav Nilsson (M)

Gustav Nilsson (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Blekinge län
Titel Landstingsråd/Skogsinspektor
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-08-16 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2009-10-16 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2009-10-16 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Nya vårdnadsregler

Motion 2012/13:C351 av Fredrik Schulte m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2012/13:C351 av Fredrik Schulte m.fl. M Nya vårdnadsregler M1787 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att gemensam vårdnad automatiskt ska gälla efter det att ett faderskap har fastställts och att barn till ogifta föräldrar


Utskottsberedning: 2012/13:CU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2012/13:C351 av Fredrik Schulte m.fl. (M) (doc, 69 kB) Motion 2012/13:C351 av Fredrik Schulte m.fl. (M) (pdf, 186 kB)

Vård och behandling av kvinnor

Motion 2012/13:So410 av Gustav Nilsson (M)

Motion till riksdagen 2012/13:So410 av Gustav Nilsson M Vård och behandling av kvinnor M1018 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen bör överväga att ta initiativ till att tillsammans med berörda myndigheter och organisationer vidta


Utskottsberedning: 2012/13:SoU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:So410 av Gustav Nilsson (M) (doc, 54 kB) Motion 2012/13:So410 av Gustav Nilsson (M) (pdf, 113 kB)

Rutinmässiga drogtester av bilförare

Motion 2012/13:Ju323 av Gustav Nilsson (M)

Motion till riksdagen 2012/13:Ju323 av Gustav Nilsson M Rutinmässiga drogtester av bilförare M1012 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att överväga att se över möjligheten att göra en översyn av nuvarande lagstiftning så att det blir möjligt


Utskottsberedning: 2013/14:JuU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:Ju323 av Gustav Nilsson (M) (doc, 54 kB) Motion 2012/13:Ju323 av Gustav Nilsson (M) (pdf, 112 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.