Håkan Bergman (S)

Håkan Bergman (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2016-06-28 – 2018-09-24
    • Ersättare 2014-10-07 – 2016-06-28

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot utbildningsutskottet 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-14 och socialutskottet 14-. Ledamot riksdagsstyrelsen 16-. Suppleant riksdagsstyrelsen 14-16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Överklaganden och LOU

Skriftlig fråga 2013/14:418 av Bergman, Håkan (S)

den 13 februari Fråga 2013/14:418 Överklaganden och LOU av Håkan Bergman S till statsrådet Stefan Attefall KD Örebro läns landsting har genomfört en ny upphandling av färdtjänst i hela länet. Upphandlingen är uppdelad i olika delar, och den del som berörs här handlar om så kallade rullstolstaxibilar. Den upphandlingen

Inlämnad: 2014-02-13 Besvarare: Stefan Attefall (KD)

Förvaltningsdomstolarnas resurser

Skriftlig fråga 2013/14:417 av Bergman, Håkan (S)

den 13 februari Fråga 2013/14:417 Förvaltningsdomstolarnas resurser av Håkan Bergman S till justitieminister Beatrice Ask M Örebro läns landsting har genomfört en upphandling av färdtjänst i hela länet. Upphandlingen är uppdelad i olika delar, och den del som berörs här handlar om så kallade rullstolstaxibilar.

Inlämnad: 2014-02-13 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Behovet av förskollärare i en växande Stockholmsregion

Skriftlig fråga 2011/12:660 av Bergman, Håkan (S)

den 15 juni Fråga 2011/12:660 Behovet av förskollärare i en växande Stockholmsregion av Håkan Bergman S till utbildningsminister Jan Björklund FP Den nya skollagen och läroplanen ställer större krav på kommunerna att bedriva förskoleverksamheten med utbildad och behörig personal. Förskollärarna har fått ett tydligare

Inlämnad: 2012-06-15 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se