Håkan Larsson (C)

Håkan Larsson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Jämtlands län
Titel journalist
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2006-10-17 – 2014-10-14

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Pliktverkets regionkontor i Östersund

Interpellation 2005/06:352 av Larsson, Håkan (c)

den 12 april Interpellation 2005/06:352 av Håkan Larsson c till försvarsminister Leni Björklund s Pliktverkets regionkontor i Östersund Med hänvisning till regeringens sparkrav har Pliktverkets generaldirektör fattat inriktningsbeslut om att verkets regionkontor i Östersund och Karlstad ska läggas ned. Verksamheten

Inlämnad: 2006-04-12 Besvarare: Leni Björklund (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Pliktverkets regionkontor i Östersund

med anledning av prop. 2005/06:160 Moderna transporter

Motion 2005/06:T18 av Håkan Larsson (c) och Camilla Sköld Jansson (v)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om utformningen av statens stöd till kombiterminaler. Motivering Regeringen presenterade den 22 mars en transportpolitisk proposition: Moderna transporter proposition 2005/06:160. I propositionen behandlas bland annat


Utskottsberedning: 2005/06:TU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:T18 av Håkan Larsson (c) och Camilla Sköld Jansson (v) (doc, 42 kB)

med anledning av redog. 2005/06:RRS17 Riksrevisionens styrelses redogörelse angående statens insatser för lärarkompetens

Motion 2005/06:Ub10 av Inger Davidson m.fl. (kd, m, fp, c)

1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att förtydliga skollagens kompetenskrav. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om vikten av akademisk fortbildning för lärare. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2005/06:UbU16
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): 13 avslag

Motion 2005/06:Ub10 av Inger Davidson m.fl. (kd, m, fp, c) (doc, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se