Hannah Bergstedt (S)

Hannah Bergstedt (S)

Tjänstgörande ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län, plats 277
Titel Mediepedagog.
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post hannah.bergstedt[på]riksdagen.se
Sociala medier: Facebook

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Emilia Töyrä
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Extra suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Extra suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-06-15 – 2018-09-24
    • Ledig 2018-04-16 – 2018-06-14
    • Ordinarie 2017-08-02 – 2018-04-15
    • Ledig 2017-02-01 – 2017-08-01
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2017-01-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2007-08-20 – 2008-03-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2008-10-22 – 2009-01-25
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-02-26 – 2019-11-30
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-03-22
    • Suppleant 2008-12-01 – 2009-01-25
    • Suppleant 2007-08-23 – 2008-03-31
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2008-10-27 – 2009-01-25
    • Suppleant 2007-08-23 – 2008-03-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2007-08-23 – 2008-03-31
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2008-10-27 – 2009-01-25
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Extra suppleant 2019-02-26 – 2019-11-30
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Extra suppleant 2019-02-26 – 2019-11-30
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2014-10-15 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10- (ersättare 070820-080331 och 081022-090125). Ledamot civilutskottet 10-12 och skatteutskottet 12-. Suppleant justitieutskottet 07-09, civilutskottet 07-09, miljö- och jordbruksutskottet 07-08, trafikutskottet 08-09, socialförsäkringsutskottet 10-14 och näringsutskottet 14-. Suppleant riksdagsstyrelsen 14- och ledamotsrådet 14-.
  • Föräldrar

    Skogs- och markarbetaren Jan Bergstedt och konfektionssäljerskan Lisbeth Adersson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, estetisk linje (konst och formgivning), Strömbacka Piteå 93-96. Mediepedagog, Musikhögskolan Piteå 98-00.
  • Anställningar

    Storkök, Fagerviks kurs- och lägergård. Mässarrangör, Piteå kommun. Hotellstäderska, Piteå Stadshotell. Butiksbiträde, Hemköp. Servitris, kafé. Butiksbiträde, Konsum Svensbyn. Fiskpackare, Fisk i Norr. Handledare, Filmproduktion, Piteå kommun. Vältförare, NCC. Ombudsman, Sveriges Socialdemokratiska Ungdomsförbund, Socialdemokraterna i Piteå och Socialdemokraterna Norrbotten. Säljare/marknadsförare Thomas Riklund AB. Ombudsman, Unga Örnar, Norrbotten.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, socialnämnden, Piteå kommun 00-09.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, förbundsstyrelsen HBT Socialdemokraterna, Svenbyns S-förening och Socialdemokraternas distriktsstyrelse.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2013/14:338 av Bergstedt, Hannah (S) 19 maj 2014 Den digitala industrin
Interpellationsdebatt 2013/14:427 av Raimo Pärssinen (S) 25 april 2014 De regionala skyddsombudens arbete
Interpellationsdebatt 2013/14:330 av Bergstedt, Hannah (S) 25 april 2014 Skattefusk och illojal skattekonkurrens
Debatt om förslag 2013/14:SkU19 12 mars 2014 Punktskatter

Utöka registerkontrollen till att omfatta gymnasiet

Motion 2014/15:2801 av Fredrik Lundh Sammeli och Hannah Bergstedt (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2801 av Fredrik Lundh Sammeli och Hannah Bergstedt S Utöka registerkontrollen till att omfatta gymnasiet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att överväga att utreda att utöka lagen om registerkontroll av personal


Utskottsberedning: 2014/15:UbU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2801 av Fredrik Lundh Sammeli och Hannah Bergstedt (S) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:2801 av Fredrik Lundh Sammeli och Hannah Bergstedt (S) (pdf, 66 kB)

Hbt-utbildning

Motion 2014/15:2181 av Hannah Bergstedt m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2181 av Hannah Bergstedt m.fl. S Hbt-utbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om kompetensutveckling för lärare i frågor om homo- och bisexuella och transpersoner. Motivering I den socialdemokratiska visionen


Utskottsberedning: 2014/15:UbU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2181 av Hannah Bergstedt m.fl. (S) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:2181 av Hannah Bergstedt m.fl. (S) (pdf, 68 kB)

Proffspatienter i vård- och läkarutbildningen

Motion 2014/15:2061 av Hannah Bergstedt (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2061 av Hannah Bergstedt S Proffspatienter i vård- och läkarutbildningen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av att överväga hur bemötandet av patienter inom sjukvården kan utvecklas. Motivering Utöver att


Utskottsberedning: 2015/16:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2061 av Hannah Bergstedt (S) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:2061 av Hannah Bergstedt (S) (pdf, 62 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se