Hans Hoff (S)

Hans Hoff (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 17
Titel Ombudsman.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864944
E-post hans.hoff[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot
    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1999-10-15 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-11-16 – 1998-10-05
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1999-10-21 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1996-09-26 – 1998-10-04
    • Suppleant 1995-11-17 – 1996-09-16
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1997-10-10 – 1998-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2004-11-01 – 2006-10-02
    • Personlig suppleant 2001-11-22 – 2004-10-31
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2002-12-19 – 2003-09-03
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2010-10-13 – 2014-10-13
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ledamot 2019-02-15 –
    • Ersättare 2016-01-01 – 2018-12-31
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2010-10-12 – 2014-10-07

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 95-98 (statssekreterarersättare 951116-981005) och 99-. Ledamot finansutskottet 02-10, konstitutionsutskottet 10-14 och socialutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 95-98, näringsutskottet 97-98 och finansutskottet 99-02. Ledamot Interparlamentariska unionens svenska delegation 02-03, Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 04-06, rådet för ledamotsnära frågor 10-14 och riksbanksfullmäktige 14-. Suppleant Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 01-04, riksdagsstyrelsen 10-14 och riksdagens ansvarsnämnd 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Falkenberg 98-99. Ersättare, kommunstyrelsen 99. Ledamot, arbetsförmedlingsnämnden 99. Ombud, Svenska Kommunförbundets länsavdelning, Hallands län 99.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Övergångsregler

Motion 2005/06:Sf392 av Claes-Göran Brandin och Hans Hoff (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att införa övergångsregler för arbetskraftens rörlighet. Motivering EU:s inre marknad kräver ökad rörlighet av arbetskraft och detta kommer att förbättras väsentligt med den nyss genomförda utvidgningen och de nya


Utskottsberedning: 2005/06:SfU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Sf392 av Claes-Göran Brandin och Hans Hoff (s) (doc, 55 kB)

Miljözoner

Motion 2005/06:T428 av Hans Hoff (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att alla tyngre fordon som kör in i miljözoner uppfyller rådets direktiv 88/77/EEG. Motivering Sverige har, precis som övriga Europa, problem med att utsläppen från transporter ökar. Denna ökning får bland annat


Utskottsberedning: 2005/06:TU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:T428 av Hans Hoff (s) (doc, 59 kB)

Försiktighetsstrategi för mobiltelefoni

Motion 2005/06:MJ438 av Bo Bernhardsson och Hans Hoff (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om behovet av forskningsinsatser och information för att klargöra och minimera riskerna med användning av mobiltelefoni och annan trådlös kommunikation. Motivering Mobiltelefonen är idag ett viktigt hjälpmedel för


Utskottsberedning: 2005/06:MJU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:MJ438 av Bo Bernhardsson och Hans Hoff (s) (doc, 45 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se