Hans Hoff (S)

Hans Hoff (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 17
Titel Ombudsman.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864944
E-post hans.hoff[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot
    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1999-10-15 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-11-16 – 1998-10-05
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1999-10-21 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 1996-09-26 – 1998-10-04
    • Suppleant 1995-11-17 – 1996-09-16
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 1997-10-10 – 1998-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2004-11-01 – 2006-10-02
    • Personlig suppleant 2001-11-22 – 2004-10-31
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2002-12-19 – 2003-09-03
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2010-10-13 – 2014-10-13
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ledamot 2019-02-15 –
    • Ersättare 2016-01-01 – 2018-12-31
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2010-10-12 – 2014-10-07

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 95-98 (statssekreterarersättare 951116-981005) och 99-. Ledamot finansutskottet 02-10, konstitutionsutskottet 10-14, socialutskottet 14-18 och kulturutskottet 18-. Suppleant trafikutskottet 95-98, näringsutskottet 97-98, finansutskottet 99-02 och justitieutskottet 18-. Ledamot Interparlamentariska unionens svenska delegation 02-03, Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 04-06, rådet för ledamotsnära frågor 10-14 och riksbanksfullmäktige 14-. Suppleant Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 01-04, riksdagsstyrelsen 10-14 och riksdagens ansvarsnämnd 16-18, ledamot 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Falkenberg 98-99. Ersättare, kommunstyrelsen 99. Ledamot, arbetsförmedlingsnämnden 99. Ombud, Svenska Kommunförbundets länsavdelning, Hallands län 99.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Vägledning för att säkerställa idrottens roll i bostadsområden

Motion 2019/20:3132 av Anna Wallentheim m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3132 av Anna Wallentheim m.fl. S Vägledning för att säkerställa idrottens roll i bostadsområden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en vägledning till kommunerna som säkerställer att idrottsanläggningar och idrottsmiljöer finns


Utskottsberedning: 2019/20:CU16

Motion 2019/20:3132 av Anna Wallentheim m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3132 av Anna Wallentheim m.fl. (S) (pdf, 83 kB)

Karenstiden i arbetslöshetsförsäkringen

Motion 2019/20:2272 av Sara Heikkinen Breitholtz m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:2272 av Sara Heikkinen Breitholtz m.fl. S Karenstiden i arbetslöshetsförsäkringen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om karenstiden i arbetslöshetsförsäkringen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Arbetslöshetsförsäkringen är


Utskottsberedning: 2019/20:AU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:2272 av Sara Heikkinen Breitholtz m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:2272 av Sara Heikkinen Breitholtz m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Västsvensk infrastruktur

Motion 2019/20:1827 av Anna Johansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:1827 av Anna Johansson m.fl. S Västsvensk infrastruktur Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för att skapa en bättre infrastruktur i Västsverige och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2019/20:TU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:1827 av Anna Johansson m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:1827 av Anna Johansson m.fl. (S) (pdf, 94 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se