Hans Rothenberg (M)

Hans Rothenberg (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 99
Titel Affärsutvecklare
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864749
E-post hans.rothenberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-02
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-10-07
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2016-11-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot näringsutskottet 06- och EU-nämnden 10-. Suppleant kulturutskottet 06-10 och finansutskottet 10-14. Ledamot riksdagens överklagandenämnd 14-. Suppleant Riksdagens överklagandenämnd 10-14 och Överklagandenämnden för nämndemän 15-.
  • Föräldrar

    Claes Rothenberg och Git Rothenberg.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, 4-årig teknisk linje, Polhemsgymnasiet i Göteborg, slutår 81. Samhällsvetenskap och ekonomi, Göteborgs universitet 81-85.
  • Anställningar

    Väktare, Argus Vakt, Göteborg 83-90. Säljare, Svensk Publikreklam, Göteborg 85-87. Projektledare/marknadschef/chef affärsutveckling, Svenska Mässan i Göteborg 87-. Egen verksamhet: Musicon Production HB 88-04.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Referensgruppen i Utredningen om vissa villkor för statsråd och statssekreterare 16-17.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, bostadsförmedlingsnämnden 86-91 och byggnadsnämnden 92-98, Göteborgs kommun. Medborgarvittne 85-87. Revisor, Göteborgs Egnahems AB 86-96. Styrelseledamot, Göteborgs Spårvagnar AB 89-92 och Business Region Göteborg AB 03-. Regionfullmäktig, Västra Götalandsregionen 98-02. Ledamot, regionutvecklingsnämnden 98-02. Styrelseledamot, Musik i Väst 95-99, ordförande 99- 00, vice ordförande 01-06. Ledamot, Västsvenska Turistrådet AB 03-07.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice distriktsordförande, MUF i Göteborg 84-86. Styrelseledamot/vice ordförande, HTF-klubben på Svenska Mässan 90-98. Styrelseledamot, Medborgarskolan i Göteborg 94-98. Ordförande, Linnéstadens Moderater 94-99. Vice förbundsordförande, Moderaterna i Göteborg 00-11. Styrelseledamot, Uppdragshuset ekonomisk förening 07-13. Styrelseledamot, Sveriges Bussresearrangörer 13-. Ordförande, Egenanställningsföretagens Auktorisationsnämnd 16-.
  • Litteratur

    Jubileumsskrift - Moderata ungdomsförbundet i Göteborg (05).
  • Bostadsort

    Göteborg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2019/20:17 Sveriges feministiska utrikespolitik

Motion 2019/20:3395 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3395 av Hans Wallmark m.fl. M med anledning av skr. 2019/20:17 Sveriges feministiska utrikespolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om betydelsen av handel, ekonomisk tillväxt, kvinnors tillgång till utbildning, förvärvsarbete och äganderätt


Utskottsberedning: UU

Motion 2019/20:3395 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:3395 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 93 kB)

med anledning av skr. 2019/20:18 Arbetet i frågor som rör Kina

Motion 2019/20:3393 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3393 av Hans Wallmark m.fl. M med anledning av skr. 2019/20:18 Arbetet i frågor som rör Kina Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett strategiskt förhållningssätt till utvecklingen i Kina och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: 2019/20:UU4

Motion 2019/20:3393 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2019/20:3393 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 101 kB)

Tyskans ökande betydelse i det europeiska samarbetet

Motion 2019/20:2511 av Hans Rothenberg (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2511 av Hans Rothenberg M Tyskans ökande betydelse i det europeiska samarbetet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ökade satsningar på tyska språket inom det svenska utbildningssystemet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Tyskland


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:2511 av Hans Rothenberg (M) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:2511 av Hans Rothenberg (M) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se