Hans Wallmark (M)

Hans Wallmark (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 189
Titel Redaktör/Publicist.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865014
E-post hans.wallmark[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Moderaterna

    • Vice gruppledare
    • Utrikesutskottet

    • Vice ordförande
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Moderaterna

    • Vice gruppledare 2015-01-20 –
    • Utrikesutskottet

    • Vice ordförande 2019-02-28 – 2022-09-26
    • Ordförande 2018-10-02 – 2019-02-28
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2013-04-01 – 2014-09-29
    • Ordförande 2012-11-19 – 2013-03-31
    • Suppleant 2012-11-06 – 2012-11-18
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-11-15 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2017-02-16 – 2018-01-19
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Ordförande 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-11-15
    • Deputerad 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Deputerad 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Deputerad 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputerad 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputerad 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Ordförande 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Deputerad 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputerad 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Deputerad 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputerad 2010-11-23 – 2010-12-15
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2013-01-16 – 2014-10-07
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ordförande 2019-06-18 – 2019-10-02
    • Ledamot 2019-06-13 – 2020-10-30
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-06-13
    • Ledamot 2016-09-29 – 2018-10-09
    • Ordförande 2015-10-14 – 2016-09-29
    • Ledamot 2015-10-01 – 2015-10-13
    • Ordförande 2014-10-09 – 2015-10-01
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-10-09
    • Ledamot 2013-10-03 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Ordförande 2011-03-16 – 2013-04-24
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Ledamot 2014-10-28 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2015-01-28 –
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2014-10-07 –
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Europa-Medelhavsområdet

    • Ordförande 2010-11-17 – 2011-03-16
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Ledamot 2018-10-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot kulturutskottet 06-10, trafikutskottet 06, försvarsutskottet 10-, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10-12 och 13-16 och ordförande 13. Ordförande utrikesutskottet 12-13. Suppleant konstitutionsutskottet 06-10, utrikesutskottet 13- och EU-nämnden 13-14. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 06-10, 11-12, 13-14 och 16- och ordförande 14-16. Ordförande riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Europa-Medelhavsområdet 10-11 och riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet 11-13. Ledamot krigsdelegationen 14-, riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 14- och riksdagsstyrelsen 15-. Suppleant Utrikesnämnden 14-. Vice gruppledare Moderaterna 15-.
  • Föräldrar

    Kanslichefen Sten Wallmark och hushållsläraren och kokerskan Anne-Maj Wallmark, f. Taavola.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Tornedalsskolan i Haparanda, slutår 83. Juridik, filosofi och litteraturhistoria, Uppsala universitet 83-88.
  • Anställningar

    Politisk skribent, Norrbottens-Kuriren 88 och Barometern-OT 88-90. Politisk redaktör, Nordvästra Skånes Tidningar 90-01.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Uppsala universitets konsistorium 88.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Ängelholm 02-10. Ordförande, kommunstyrelsen 01-06. Regionfullmäktig, Region Skåne 02-06. Ersättare, regionala utvecklingsnämnden 02-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2019/20:17 Sveriges feministiska utrikespolitik

Motion 2019/20:3395 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3395 av Hans Wallmark m.fl. M med anledning av skr. 2019/20:17 Sveriges feministiska utrikespolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om betydelsen av handel, ekonomisk tillväxt, kvinnors tillgång till utbildning, förvärvsarbete och äganderätt


Utskottsberedning: UU

Motion 2019/20:3395 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:3395 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 93 kB)

med anledning av skr. 2019/20:18 Arbetet i frågor som rör Kina

Motion 2019/20:3393 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3393 av Hans Wallmark m.fl. M med anledning av skr. 2019/20:18 Arbetet i frågor som rör Kina Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett strategiskt förhållningssätt till utvecklingen i Kina och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: 2019/20:UU4

Motion 2019/20:3393 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2019/20:3393 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 101 kB)

Dansk gränskontroll mot Sverige

Skriftlig fråga 2019/20:160 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2019/20:160 Dansk gränskontroll mot Sverige av Hans Wallmark M till Statsrådet Mikael Damberg S Den socialdemokratiskt ledda regeringen i Danmark har meddelat att från den 12 november införs gränskontroller mot Sverige. Justitieministern anför följande skäl för detta: Vi ser utvecklingen i Sverige och vill inte

Inlämnad: 2019-10-11 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:160 av Hans Wallmark (M) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se