Harald Nordlund (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Uppsala län
Titel kommunalråd
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2005-07-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2005-01-15 – 2005-07-15
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2005-01-15 – 2005-07-15
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2001-03-15 – 2002-10-08
    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-01-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2004/05:315 av Nordlund, Harald (fp) 8 februari 2005 krisberedskap vid kärnkraftsolyckor
Interpellationsdebatt 2001/02:13 av Nordlund, Harald (fp) 26 oktober 2001 den gröna boxen
Interpellationsdebatt 2001/02:6 av Hedquist, Lennart (m) 16 oktober 2001 Heby kommun
Interpellationsdebatt 2000/01:329 av Nordlund, Harald (fp) 14 maj 2001 koldioxidskatten på miljövänliga drivmedel

att avfallsförbränningen strider mot miljömålen

Skriftlig fråga 2004/05:2039 av Nordlund, Harald (fp)

den 15 juli Fråga 2004/05:2039 av Harald Nordlund fp till statsrådet Lena Sommestad om att avfallsförbränningen strider mot miljömålen Jag fick på tidigare ställd fråga om sopförbränning ett svar som ingav visst hopp om att förbränning ska komma att likställas med deponering i skattehänseende. I förslag till nytt delmål

Inlämnad: 2005-07-15 Besvarare: Lena Sommestad (S)

kommuninformation om cesium 137

Skriftlig fråga 2004/05:2034 av Nordlund, Harald (fp)

den 13 juli Fråga 2004/05:2034 av Harald Nordlund fp till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist om kommuninformation om cesium 137 Jag har tidigare ställt fråga till miljöministern och som besvarades av jordbruksministern om cesium 137 i våra livsmedel. Svaret gjorde mig orolig. Senast gjorda mätningar är från 1994

Inlämnad: 2005-07-13 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

mainstreaming av äldrepolitiken

Skriftlig fråga 2004/05:2033 av Nordlund, Harald (fp)

den 13 juli Fråga 2004/05:2033 av Harald Nordlund fp till statsrådet Jens Orback om mainstreaming av äldrepolitiken Jag har till statsrådet Ylva Johansson ställt frågor om dels äldre i arbetslivet och dels äldre i politiken. Frågorna har bedömts vara en fråga om arbetsmarknadspolitik och en fråga om jämställdhet

Inlämnad: 2005-07-13 Besvarare: Ylva Johansson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se